Dubai'de Şeyh Zayed Yolu'nda Güvende kal Evde kal mesajı

Dubai Polisi, koronavirüs ihlalcilerinin fotoğraflarını paylaşacak

Dubai Siber Suçlar Birimi Direktörü Albay Saeed Al Hajeri, kuralları ihlal eden ‘sorumsuz’ sakinlerin fotoğraflarının, bu hafta medyaya dağıtılacağını söyledi.

Al Hajeri, radyo kanalı Dubai Eye 103.8 ile yaptığı radyo röportajında resmi talimatlara uyulması için sert bir tepkinin gerekli olduğunu söyleyerek, direktiflere uymayı reddeden veya çevrimiçi ortamda alaycı davrandığı tespit edilen sakinlerin medya aracılığıyla kamuoyuna tanıtılacağını söyledi.

Suçluların görüntülerinin bulanıklaştırılmayacağını belirten Al Hajeri, yeni koronavirüs önlemi hakkında şu bilgileri verdi:

“Sorumsuz davranan birçok insan gördük ve bu kişilerin evde kalmak için hükümetten ve medyadan gelen alçak gönüllü talepleri takip etmediklerini tespit ettik. Bu sorumsuz insanlar sadece emirleri takip etmemekle kalmıyor, aynı zamanda başkalarına da örnek teşkil ediyorlar. Bu nedenle yönetimimiz, bir sonraki seviyeye geçmeye ve bu kişilerin fotoğraflarını bu haftadan itibaren medyada bulanıklaştırmadan net bir şekilde yayınlamaya karar verdi. Bu kişiler gösterdikleri bu sorumsuz davranışlardan dolayı da işe alınmayabilirler. İnsanlar çeşitli şakalar yapmanın, bu şakaları paylaşmanın bir tür mizah anlayışı olduğunu düşünür, ancak bu anlayış bir kartopu etkisine yol açabilir ve diğer insanların adımlarını takip etmelerine ve yetkililere, talimatlara ve yasa uygulamalarına saygısızlık yapmasına izin verebilir. Bu nedenle yasalarımız bize talimatların takip edildiğini garanti etme yetkisi verir.

Ayrıca kendi kendine karantina uygulamalarına uymayan insanların ağır para cezalarıyla karşı karşıya kalacağını da belirtmek isterim.

Eğer özel bir kutlama ya da halka bir etkinlik yaparsanız bunun cezası 10 bin dirhem (2 bin 722 dolar) olacak ve etkinliğe katılan kişilere de kişi başı 5 bin dirhem (bin 360 dolar) para cezası verilecektir.

Öte yandan bir sağlık tesisini gereksiz yere ziyaret etmek bin dirhem (272 dolar), gereksiz nedenlerden dolayı evden ayrılmanın cezası da 2 bin dirhem (545 dolar) olacaktır.

Dubai’de büyük binaların olduğu boş bir cadde

The National