Asos’un 2020 Ramazan koleksiyonuna bir bakış

Dünya markalarından Ortadoğu’ya özel Ramazan kreasyonları

Bundan 10 yıl kadar önce Ramazan boyunca giyilecek kıyafetler için yapılan alışverişler çoğunlukla kaftanlar ve yerel pazarlardan alınan dekoratif çarşaflardan oluşurdu. Fakat perakende Ramazan pazarı o günden bu zamana çok değişti ki, Michael Kors, Oscar de la Renta ve Dolce & Gabbana da  giriş yapan markalar arasında yer almaya başladı.

Her şey 2014 yılında Amerikan markası DKNY’nin Ramazan için kapsül koleksiyonunu hazırlayıp diğer batılı markaları da kendisini takip etmeye zorlamasıyla başladı. Altı yıl içinde Tommy Hillfiger, Burberry ve H&M kutsal ay boyunca Ortadoğu’daki müşterileri için uzun etekler, dökümlü siluetler ve tesettür giyim tasarladılar.

Ardından tesettür giyen modeller ve muhafazakâr kesim için taleplere ışık tutan ılımlı moda bloggerları sayesinde gelişen bir perakende kategorisi olan ılımlı modanın yükselişi başladı. Finansal tahminler bu moda segmentinin karlı olduğunu gösteriyor. Küresel İslam Ekonomisi Raporu 2019 -2020 Bildirisi, 2018’de 283 milyar dolar (1 trilyon dirhem) harcayan Müslüman toplumun, 2021’de 368 milyar dolar ve 2024 itibarı ile de 402 milyar dolar harcayacağını öngörmekte.

Yine de Ramazan’a özel koleksiyonlar gerek Batı gerekse Doğu’da eleştiri alıyor. Tesettür modasının ilk kurulan websitelerinden Mode-sty’ın Müslüman Amerikalı kurucusu Zahra Al Jabri, Refinery29 için yazdığı 2016 tarihli makalede, Ramazan koleksiyonlarının genellikle sadece tüm dünyadaki Müslüman nüfusun yalnızca yüzde 20’sinin yaşadığı Ortadoğu’da satışa sunulduğunu yazıyordu. Ayrıca bunların çok pahalı olduğunu ve bazılarının mütevazı olmaktan çok uzak şekilde derin yırtmaçlar derin yakalar ve şeffaf kumaşlardan hazırlandığını da söylüyordu. Örneğin Mango’nun Ramazan koleksiyonunda askılı elbiseler, kolsuz tunikler bulunuyordu ve bunlar Jabri’ye göre kesinlikle “uygunsuz”du.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’li-Meksikalı moda bloggerı Ashley Al Busmait Ortadoğu’da bölgeye özgü estetiğin yeni anlaşılmaya başladığını düşünüyor. Al Busmait “Körfez İşbirliği Konseyi pazarına yönelmek isteyen bazı markaların yürüttüğü kampanyalar battı. Bu bölgede yerleşik eğilimleri ve dokunmaya çalıştıkları kitlenin profilini tam anlamamış oldukları için gerçekleşti” diyor. Al Busmait’in anlattığına göre, Dolce-Gabbana’nın 2019 çarşaf koleksiyonu Ramazan için hazırlanmamışken, “ayçiçeği ve leopar basılı desenleri” ile Ortadoğu’daki kadınlara hizmet vermek için kötü yürütülen bir girişim örneği oldu.

Carolina Herrera 2017 uzun elbise koleksiyonu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu arada Carolina Herrera’nın 2017 uzun elbise koleksiyonu Al Busmait’e göre “modern kumaşların mütevazı giyim unsurları ile kusursuz bir uyum içinde birleştiği eşsiz parçalar içerdiği” için hit oldu. Bu yıl Ramazan için Carolina Herrera işlemeli bir anahtar deliği yakası olan parlak sarı bir kaftan hazırladı, diğer yandan Michael Kors metalik denizci mavisi elbise üstüne serpiştirilmiş papatya desenleri ile hazırladığı hoş elbisenin yanında yine çiçek efekti gölgeler ve buna uyan yarım peçeli türban ile boy gösteriyor.

Ramazan bir taraftan da trendlerin tamamen değiştiği bir zamandır: Siluetler daha da bollaşır, hafif ve kültürel esintiler taşır ve tiril tiril ve feminen bir parça olsa bile yılın 11 ayında giymediğiniz   kaftanlar, artık  dolabınızın ana unsuru haline gelir.  Bunun yanında Al Busmait, bu mütevazı koleksiyonların, tasarımcılar için yeni deneyimlere yer açtığını düşünüyor. Al Busmait “Genellikle kaftanları ve elbiselerin aşırı süsü ve sınırlı parçalar olarak görürüm, oysa kadınlar aynı zamandan minimalist, birbiri ile eşleştirebilecekleri ölçülü parçaların olduğu modeller de deniyorlar” diyor.

Online satış sitesi Farftech’in pazarlama müdürü Ana Canadas, Ramazan için kaftanların dışında başka seçenekler de olduğunu söylüyor. Canadas, “Bu dönem boyunca müşterilerin seçmek için, tarz ve rahat giyebilecekleri kaftanlar, gömlek elbiseler, maksi etekler ve pijama tarzı takımlar gibi ürünlere yöneldiklerini söyleyebiliriz” diyor. Canadas, bu ay boyunca dönemi evinde geçiren kadınlar oluğu gibi, otel ve restoranlardaki iftar ve sahurlara katılan pek çok kadın olduğunun farkında.

Canadas, “Türbandan saç bandı ve eşarplara kadar başa takılan işlemeli ve süslü çok güzel aksesuarlar ile daha zengin duran elbiseleri tercih eden bir tüketici segmenti bulunuyor. Yine ev eşyaları da dikkat çeken ayrı bir kategori oluşturuyor. Bu dönem aile odaklı ve insanların evde çok zaman geçirdiği birlikte olduğu bir zaman dilimi çünkü” diyerek açıklamaya devam ediyor.

Net-a-Porter, Moda Operandi ve Farftech gibi perakende e ticaret siteleri sezona uygun elbiselerden seçmelerin olduğu “Ramazan sayfası” ile tanıtım yapıyorlar. Farftech’te Saint Laurent’in brokar bir elbisesi ile Fendi’nin bir terliği bu yıl için seçilen bir kombin olarak sunuluyor. Al Busmait, bu yaklaşımın satın alan kişilere kolaylık olduğunu belirtiyor ve “Sayfalar boyunca gezinmeden birbirine uygun tarzları bulup eşleştirmek kolaylaşıyor” diyor.

Online perakende satış sitesi Farftech, “Ramazan sayısında Saint Laurent, Jil Sander ve Fendi gibi markalara yer veriyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Canadas açıklamasına “Yıl boyunca gardırobunuzdan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayan kaliteli ve çok yönlü parçalar satın almak önemlidir. Satın almak isteyebileceğiniz trendlerden hangi çekirdek parçaların mevcut olduğunu anlayın ve mütevazı görünümler oluşturmak için bunları uyarlayın” diye devam ediyor.

Dubai’de kurulan ve artık merkezi Milano’da olan Taller Marmo, 2020 İlkbahar / yaz dönemi için kaftan havası taşıyan parçalar tasarladı. Tasarımcı Yago Goicoechea bu tarzın yıl boyunca kullanılabileceğini düşünüyor. Goicoechea “Bunu, sanki Ramazan geçtikten sonra artık giyilemeyecekmiş gibi,  “Ramazan modası” olarak özellikle sınırlamak istemedik. Müşteri, ne ile bütünleştiriyorsa, o düşünce ile satın almalı; bu yüksek kaliteli, yaratıcı ve hikayesi olan bir ürün. Küreselleşmiş bir pazar tasarımcıya olumlu bir motivasyon veriyor. Bu da fikirlerimizin etkileşmesini sağlıyor” diyor.

Canadas ise “İp askılı elbise fikrini dışlamanız gerekmez, çünkü hafif bir balıkçı yaka üstüne bir ip askı katmanı koyabilirsiniz” diye ekliyor.

Markalar, katmanlama konusunda biraz daha bilgi sahibi oluyorlar. E-ticaret şirketi Asos’un ana sayfasında “Ramazan sayfası” etiketi ile hatları belli eden, hayvan desenli turuncu renkli bir elbise ve siyah türban takmış koyu tenli bir model yan yana bulunuyor. Asos’un tasarım şefi Sian Ryan “Farklı müşteri tabanımızın, kendilerini gördükleri modelle temsil edilmiş hissetmelerini istiyoruz” diyor ve ekliyor: “Yıl boyunca mütevazı giyim düzenlemeleri yapmanın yanı sıra, Ramazan için zamanında seçme kıyafetlerden oluşan bir seri başlatmak için bir influencer ile çalışıyoruz.”

Belki de lüks, tek bir sefere mahsus tarzlar yaratmak yerine, farklı bütçeler, stiller, kültürler ve tevazu seviyelerine hitap eden küratörlü görünümler sunarak geniş kapsamlı bir yaklaşım geliştirmek daha uygun olacak.

Bu yıl Ramazan ayında piyasaya sürülen tasarımlar geçmişin temalarından çok farklı olabilir. BAE ve diğer ülkeler koronavirüs pandemisi ile başa çıkmak için uğraşırken, önümüzdeki birkaç hafta boyunca sosyal mesafe önlemleri de uygulanmaya devam edebilir.  Bu, otel iftarı ve sahur büfelerinin yapıldığı manevi bir ayın özlemi içinde olacağımız anlamına gelebilir. Belki de bu yılın Ramazan tarzı, ihtişamı yücelten bir tarz olacak – belki de bu trend önümüzdeki yılları da etkileyecek.

The National