Endonezya’daki Suudi vatandaşların tahliyesi başladı

Suudi Arabistan’ın Endonezya Büyükelçisi İssam Abid es-Sekafi, Endonezya’da mahsur kalan yaklaşık bin Suudi’den 250 vatandaşın ülkeye döndüğünü açıkladı.

Sekafi, Suudi hükümetinin Sivil Havacılık Genel Otoritesi aracılığıyla özel uçuşlar hazırladığını, ayrıca geri dönenleri karşılamak için Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenen gelişmiş tıbbi hizmetler ile entegre konukevleri hazırlandığını söyledi.

KALAN VATANDAŞLARIN DA GERİ DÖNÜŞÜ SAĞLANACAK

Açıklamasının devamında, “Gelen Suudiler ilk kısmı temsil ediyor, kalanlar da bir hafta içinde dönecek.

Cakarta’da, otelde kalan ilk kısım vatandaşlar çıkmadan önce, entegre bir tıbbi ekip yeni korona semptomlarından arınmış olduklarından emin olmak için vatandaşları muayene etti. Havaalanına vardıklarında, Suudi Havayolları ofisi tarafından geniş bir önlemle karşılandılar” ifadelerini kullandı.

Son olarak Sekafi, “Endonezya’daki Suudi büyükelçiliğinde yaptıklarımız, Suudi Devlet kurumlarının Dışişleri Bakanlığı, Turizm Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Sivil Havacılık Genel Otoritesi tarafından Suudi Arabistan’a geri dönmek isteyen vatandaşların dönüşünü sağlamak için Kral Selman bin Abdülaziz ve Veliaht Prens’in direktifleri doğrultusunda gerçekleşti. Vatandaşların, iyi düşünülmüş bir önleyici plana göre Suudi Arabistan’a gelmelerini sağlamak için birçok adım, prosedür ve önleyici tedbir uygulandı” şeklinde konuştu.

Al Arabiya