Lübnan, mahkumların üçte birini serbest bırakmaya hazırlanıyor

Lübnanlı üst düzey yetkililer, Lübnan hükümetinin aşırı kalabalık olan hapishanelerde koronavirüsün yayılması endişesiyle, ülkenin toplam mahkum sayısının yaklaşık üçte biri olan üç bin mahkumu, serbest bırakmayı planladığını belirtti.

Lübnan Adalet Bakanı Marie-Claude Najm, “Amacımız, hapishane nüfusunu yaklaşık üç bin kadar azaltmak” ifadesini kullandı. Najm, serbest bırakılacak kişilerin sayısının kesinleşmediğini, sayının, “davaları tek tek” inceleyecek olan hakimlerin kararına bağlı olduğunu söyledi.

HAPİSHANELERDE TEST YAPILDI MI?

İçişleri Bakanı Muhammed Fehmi, 9 bin 200 mahkumdan 559’unun koronavirüs tedbirleri kapsamında bırakıldığını söyledi. Ancak, mahkumların ne zaman bırakıldığını açıklamadı. İçişleri Bakanı, serbest bırakılacak mahkumların sayısının 3 binden “az ya da çok” olacağını da ifade etti.

Lübnanlı yetkililere göre, Lübnan hapishanelerinde Kovid-19 vakası yok. İçişleri Bakanlığı, basının hapishanelerde test yapılıp yapılmadığı sorularına yanıt vermedi. Yaklaşık 5-6 milyon nüfusa sahip küçük bir Akdeniz ülkesi olan Lübnan’da 576 doğrulanmış koronavirüs vakası ve koronavirüs kaynaklı 19 ölü bulunuyor.

Najm, amaçlarının, mahkumları mümkün olan en kısa süre içinde serbest bırakmak olduğunu belirtti.

BİRÇOK ÜLKE MAHKUMLARI SERBEST BIRAKTI

Aralarında Türkiye, İran, Mısır ve Bahreyn’in de bulunduğu bölgede çok sayıda ülke koronavirüsünün yayılması endişesiyle tutukluları serbest bırakmaya karar verdi.

Najm, Lübnan hükümetinin bu ay Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı üyeleriyle birlikte koronavirüsün hapishanelere yayılmasını önlemek için bir kriz birimi kurduklarını söyledi.

Adalet Bakanlığı’na göre, hükümet virüsün, kapasitelerinin yüzde 220’si oranında dolu olan hapishanelerde hızla yayılmasından korkuyor.

Beyrut’un doğusunda Rumiyeh kasabasında bulunan 1960’larda inşa edilen Lübnan’ın en büyük hapishanesi olan Rumiyeh Merkez Hapishanesi’nde yaklaşık 3 bin 800 mahkum bulunuyor.

Adalet bakanı, “Virüsün yayılma riski çok yüksek” ifadelerini kullandı.

Bakan, Lübnan’daki toplam tutuklu sayısının 10 bin kadar olduğunu tahmin ederken, 7 bin 500 kişi resmi hapishanelerde tutulduğunu ve geri kalanların ise farklı güvenlik güçleri tarafından yönetilen hapishanelerde tutulduğunu söyledi.

HASTA VE YAŞLI MAHKUMLARA ÖNCELİK VERİLECEK

Najm, hükümetin koronavirüsünün hapishanelerde yayılmasını önlemek, aile ziyaretlerinin sadece tutuklular için ve görüşlerin sadece cam pencere ile ayrıldığı tesislerde yapılması gibi sıkı önlemler aldığını da sözlerine ekledi.

İçişleri bakanı Fehmi, Rumiyeh hapishanesinde herhangi bir önlem alınmadığı eleştirilerine yanıt olarak attığı bir tweette, yakın zamanda hapishaneyi ziyaret edeceğini ve burada tutulan mahkumlardan 550’sini bırakmayı hedeflediklerini belirtti.

Najm, bakanlığının af için Cumhurbaşkanı Mişel Avn’a sunulacak yüzlerce isimden oluşan bir liste hazırladığını söyledi.

Listenin, hapis cezası para cezasına dönüştürülen ancak para cezası ödenene kadar tutulan tutukluların yanı sıra altı ay veya daha kısa süresi kalanları da kapsayacağını söyledi. Hasta ve yaşlı mahkumlara öncelik verileceğini ifade etti.

Najm, “Bu kişilerin serbest kalacağını garanti edemem. Bu, Cumhurbaşkanının kararı olacak ancak kendisi, kamu sağlığı için hapishane nüfusunu azaltmanın gerekli olduğunun farkında” ifadelerini kullandı.

MAHKUMLAR GENEL AF İÇİN İSYAN ÇIKARDI

Najm, adli duruşmaların koronavirüsün yayılmasını engellemek için Mart ayı başında askıya alındığını, ancak yargıçların ve polislerin tutukluları telefonla veya 20 Mart’tan bu yana WhatsApp ve Zoom gibi mobil uygulamalar aracılığıyla sorgulamaya başladığını ve geçtiğimiz iki hafta içinde en az 15 kişinin Kuzey Lübnan’da bu yolla sorgulandığını söyledi.

Yasal olarak, bir tutuklunun, tutuklandıktan sonraki ilk 48 saat içinde sorgusunun yapılması gerekiyor ancak koronavirüs nedeniyle, bazı tutuklular haftalardır gözaltında kalıyor.

Ancak, Adalet Bakanlığı için şu anki en büyük zorluk, tutuksuz yargılanmayı bekleyen 3 bin 700 davanın incelenmesi.

Bakanlık, tahliye taleplerini incelerken ve yeni tutukluların sayısını en aza indirgemek için hakimleri daha esnek olmaya teşvik ediyor.

Najm, “Hakimler, esnek kurallar fikrine duyarlıdır. Eğer bir tahliye topluma veya kurbana zarar vermiyorsa, yetkililerin bunu talep etmekten çekinmediğini düşünüyorum” dedi.

Koronavirüsünün ortaya çıkmasından bu yana mahkumlar ve aileleri, terörizmden uyuşturucu kaçakçılığına kadar çeşitli suçlamaları da kapsayacak şekilde genel bir af için çalışmalarını artırdı. Genel af konusu yıllardır tartışılıyor ancak siyasi partiler arasında hassas bir tartışma konusu olmaya devam ediyor.

16 Mart’ta, Rumiyeh Merkez Hapishanesi’nde tutulan mahkumlar, hapishanede yangın çıkararak, güvenlik kameralarını sökerek ve kapıları kırarak genel af talep ettiler.

Ancak Adalet Bakanı Najm, genel bir af konusunun acele ile karar verilmemesi gerekilen bir konu olduğunu düşündüğünü söyleyerek şu ifadeleri kullandı: “Lübnan halkının çıkarlarını düşünmeliyiz. -Genel affın- gündemde olduğunu sanmıyorum.”

Ayrıca, çıkarılacak bir genel affın 10 Mart’tan bu yana kapalı olan meclis tarafından onaylanması gerekiyor. Meclis üyesi Yasin Cabir, meclis komitelerine yönelik online toplantıların “yakında” başlaması beklendiğini ifade etti.

Najm, mahkumlar arasındaki koronavirüs vakasının tedavi edilmesi için geçici hastanelerin kurulacağını ve bu hastaneler sayesinde sağlık sektöründe bir yoğunluğu olmayacağını söyledi. “Amacımız, büyük hapishanelerde, enfekte olan insanların izole edilmesini sağlayacak yeterli alana sahip geçici hastaneler kurmak” ifadeleri ile sözlerini sonlandırdı.

The National