Abu Dabi, koronavirüs vakalarını telefondan izleyecek

Abu Dabi Sağlık Bakanlığı, yetkililerin KOVID-19 için pozitif test edilen hastalar ve yakın temas halinde olan insanlarla iletişim kurmasına ve izlemesine yardımcı olabilecek bir uygulama başlattı.

TraceCovid isimli uygulama, kullanıcıların aynı uygulamayı yükleyen diğer akıllı telefon cihazlarını algılamasına olanak tanır ve böylece kullanıcılar birbirleriyle iletişim kurduğunda, uygulama aracılığıyla güvenli izleme tanımlayıcısı değiştirilir ve her kullanıcının akıllı telefonunda saklanır. Güvenli izleme tanımlayıcısı, bir kullanıcının yakın temasta olduğu kişilerin kayıtlarını içerir ve bu nedenle kullanıcıya koronavirüs bulaşmışsa, yetkililer güvenli izleme tanımlayıcısı listesini kontrol edebilir ve kişinin kimle temasta olduğunu bulabilir. Uygulama, kişilerin kiminle temasa geçtiğine dair doğrudan bir kayda sahip olacağı için, kişi izleme konusunda yetkililerin daha hızlı hareket etmesine izin verir.

Abu Dabi Sağlık Bakanlığı’na göre, TraceCovid, kısa mesafelerde veri alışverişi için Bluetooth kablosuz teknolojisini kullanıyor. Uygulama TraceCovid ile başka bir cihaz tespit ettiğinde, güvenli izleme tanımlayıcısı her iki cihaz arasında değiş tokuş edilir ve yerel olarak saklanır. Çalışabilmek için kullanıcıların uygulamayı indirdikten sonra Bluetooth’larını her zaman açık tutmaları gerekiyor.

Abu Dabi Sağlık Bakanlığı ayrıca bir kullanıcının gizliliğinden ödün verilmeyeceğini açıkça belirterek, uygulamanın anonimleştirilmiş veriler ve bir zaman damgasından oluşan kişisel kimlik bilgileri de toplamayacağını açıkladı.

Uygulama hem iOS hem de Android cihazlarda çalışabiliyor ve App Store veya Google Play’den indirilebilir. Uygulama hakkında tüm ayrıntılara doğrudan kendi resmi web sitesi olan www.tracecovid.ae adresinden de erişilebilir.

TraceCovid uygulaması bir kere indirildikten sonra, uygulamayı akıllı telefonlarına indirmiş olan diğer kullanıcıları da tespit edebilir. Uygulama başka bir kullanıcı algıladıktan sonra, bu bilgiler kaydedilir ve daha sonra ilgili yetkililer tarafından erişilebilir. Bir kullanıcı KOVID-19 için test edilirse, yetkililer verileri gözden geçirebilir ve kişinin kiminle iletişime geçtiğini çabucak öğrenebilir.

Gulf News