BAE Uzay Bilimleri ve BAE Uzay Ajansı mini bir uydu geliştiriyor

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Üniversitesi Ulusal Uzay Bilimleri ve Teknolojisi Merkezi, BAE Uzay Ajansı ile işbirliği içinde, “Küresel ekip uydu sistemi aracılığıyla coğrafi konumları araştırma yeteneğini geliştirmek ve radyo frekansı sinyalleme teknolojilerinin kullanımını göstermek için mini uydu projesinin son tasarımının gözden geçirilmesi” başlıklı sanal bir oturum düzenledi.

BAE Uzay Ajansı Genel Müdürü, Dr. Muhammed Nasser el-Ahbabi, BAE Üniversitesi Ulusal Uzay Bilimleri ve Teknolojisi Merkezi içinde gelişmiş tesislerde geliştirilen yeni uydunun, bir ağ yoluyla mevcut uzay kaynaklarını kullanarak BAE’nin bazı zorluklara çözüm bulma yeteneklerini artıracağını söyledi.

Ayrıca, kullanım açısından en modern ve çeşitli olan ve devletin sahip olduğu ve işlettiği uyduların, dünyanın çoğuna ve uzak bölgelere hizmet verdiğini ekledi.

UYDUNUN 2021 BAŞLARINDA YÖRÜNGEYE GİRMESİ BEKLENİYOR

Ahbabi, bu bilimsel uyduyu geliştirme sürecinin, özellikle gelecekteki uzay sektöründe çalışmak isteyen ve kısa ve uzun vadede sektörün gelişiminde temel bir rol oynayan ülkedeki öğrenciler için alanlarında bilgi ve uzmanlığın geliştirilmesine katkıda bulunduğunu belirtti.

Üniversitedeki Uzay Bilimi ve Teknolojisi Merkezi Müdürü Dr. Halid el-Haşimi, toplantının, projenin üretim, kurulum ve test aşamasına hazır olmasını sağlamak için uydu tasarımlarının nihai incelemesini amaçladığını söyledi. Ayrıca, “Bu proje, Birleşik Arap Emirlikleri’nin geliştirilmesi ve kullanılması yoluyla yenilikçi yaklaşımları ve teknolojileri teşvik etmesini sağlayacaktır. Minyatür uydu teknolojileri ve uydunun 2021’in ilk çeyreğinde düşük Dünya yörüngesine girmesi bekleniyor” dedi.

Açıklamasının devamında, uzaktan inceleme oturumunda, uydunun çeşitli iletişim araçları geliştirerek ve deneyerek tasarlandığı misyon hedeflerine ulaşmanın ayrıntılarının yanı sıra, dijital sinyallerin (GNSS) alımını genişletmek için sistemlerin entelektüel özellikler elde etmeyi amaçladığını vurguladı.

Oturum sırasında katılımcılar, bu yılın ortasında açılacak olan BAE Üniversitesi’nde üretim, kurulum ve test kompleksindeki uyduların üretimi ve testi için hazırlıkları ve yapay uydudan veri almak ve yönlendirmek için yer istasyonuna inceledi.

WAM