Suudi Arabistan sokağa çıkma yasağını uzattı: Günlük vakalar ise 400’ü aştı

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, dün, Kral Selman bin Abdulaziz’in ülkede sokağa çıkma yasağının uzatılması emri verdiğini açıkladı. Böylece, salgınla ilgili mevcut oranlara ve vaka sayılarındaki artışa bakılarak, sokağa çıkma yasağı bir sonraki emre kadar uzatıldı.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’nın haberine göre, İçişleri Bakanlığından resmi bir kaynak, “22 Mart 2020’deki yapılan, 23 Mart Pazartesi akşamından itibaren salgınla mücadele kapsamında 21 gün boyunca sokağa çıkma yasağı ve gerekli önlemlerin alınması açıklamasına ek olarak, Kral Selman bin Abdulaziz tarafından bu yasağın uzatılmasına onay emri verildi. Bir sonraki emre kadar yasağın uzatıldığı karar, salgınla ilgili mevcut oranlar ve vaka sayılarındaki artış göz önünde bulundurularak verildi. İçişleri Bakanlığı, sağlık ve güvenliklerini korumak için herkesi bu yüce emre uymaya çağırıyor. Aynı zamanda, daha önce birçok şehir, valilik ve yerleşim mahallelerinde açıklanan tüm önlemlerin ve Krallığın 13 bölgesi arasındaki hareket engelinin devam ettiğini teyit ediyor” açıklamasında bulundu.

Dün Suudi Arabistan, 198’i başkent Riyad’da olmak üzere 429 yeni vaka ile en yüksek günlük koronavirüs vakasını kaydetti. Sağlık Bakanlığı, yeni vakaların yüzde 5’inin karantina altındaki kişilerle yapılan temas sonucu olduğunu belirtti.

Sağlık Bakanlığı sözcüsü Dr. Muhammed Abdulali, dün yaptığı açıklamada “Ülkede toplamda görülen vaka sayısı 4 bin 462’ye ulaştı, 67’si ise kritik durumda. 41 kişinin daha iyileşmesiyle, toplamda iyileşen kişi sayısı 761’e çıktı” ifadelerini kullandı. Mekke, Medine ve Cidde’den 7 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle, toplam can kaybı 59’a yükseldi. Bu kişilerden biri 91 yaşında, bir diğerinin 53 yaşında olduğu, geri kalanların yaşlarının ise 38 ila 63 arasında değiştiği, çoğunun kronik hastalıklardan mustarip olduğu belirtildi.

Abdulali, ülkede ilk koronavirüs vakası teşhis edildiğinden bu yana en az 40 bin kişinin karantina prosedürlerinden geçtiğini söyledi. Şuanda ise 2 bini yurtdışından dönen kişiler olmak üzere 7 bin kişinin karantina altında bulunduğunu bildirdi. Karantina altındaki kişilerden önceden teste tabi tutulanlardan yüzde 95’inin tahlillerinin negatif çıktığını, yüzde 5’inin ise pozitif çıktığına değinen Abdulali, bu kişilerin gerekli sağlık hizmeti aldığı, toplumla temasta bulunmadıkları sürece salgın zincirini kıracaklarını vurguladı.

Abdulali, vakalardan yüzde 70 ila 80’inin durumunun stabil olduğunu, yaklaşık yüzde 20’sinin yoğun bakıma muhtaç duyduğunu, yüzde 5’inin ise yoğun bakım ve solunum cihazına ihtiyaç duyduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı sözcüsü, karantinadaki hizmetlerinin Sağlık Bakanlığına ait “Tatamman” (içiniz rahat olsun anlamına geliyor) mobil uygulamasıyla üst seviyede sunulduğunu da sözlerine ekledi. Kişisel karantina dâhil karantina prosedürlerine tâbi tutulan kişiler, bu uygulama ile sağlık durumlarını değerlendirebiliyor ve uzmanlara danışabiliyor. Aynı zamanda uygulama aracılığı ile önemli duyurular ve farkındalık mesajları iletiliyor.

Abdulali, aynı zamanda vatandaş ve sakinlerin salgın ile ilgili herhangi bir konuda ‘937 Sağlık İletişim Merkezi’ hattına danışabileceklerini de hatırlattı. Suudi Arabistan’da anlık yapılan laboratuvar testleri sayısı 3 bin 540’a ulaştı. Bu sayıyı artırmak isteyen Sağlık Bakanlığı, Suudi Arabistan’ı bu alanda dünyanın önde gelen ülkesi haline getirmeyi hedefliyor.

İçişleri Bakanlığı Güvenlik İşleri Sözcüsü Tallal eş-Şelhub, bakanlığın bazı grupların istisna tutulduğu sokağa çıkma yasağı süresince gerekli ve acil hareket izinleri konusunda belirli bir model kabul ettiğini açıkladı. Yarın saat 3’ten itibaren bu modele göre hareket edilmeye başlanacak. Otobüsler, yolcuların yüzde 50 kapasiteyi doldurmayacağı şekilde çalışacak.

Körfez ülkelerindeki vakalar

Kuveyt Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 80 yeni vakanın daha kaydedildiğini, böylelikle ülkede kaydedilen toplam vaka sayısının bin 234’e çıktığını açıkladı. Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Abdullah es-Sened, vakalardan bazılarının İngiltere’den dönen tahliye uçaklarındaki Kuveytliler arasından teşhis edildiğini, 71’inin ise önceki vakalarla temas içerisindeki kişilerden olduğunu açıkladı. Aynı zamanda toplamda 142 kişinin iyileştiğini, 29 kişinin ise kritik durumda olduğunu bildirdi.

Bahreyn Sağlık Bakanlığı, aralarında göçmen işçiler ve yurtdışından dönenlerin de olduğu 47 yeni vaka ile beraber, şuanda 572 aktif vakanın bulunduğunu açıkladı. Bunlardan 520’sinin sağlık durumu stabil iken 4’ünün durumu ise kritik. Aynı zamanda toplamda 558 kişinin iyileştiği biliniyor. Bakanlık, koronavirüs teşhisi için şimdiye kadar 63 bin 300 adet sağlık testi yaptı.

Katar Sağlık Bakanlığı, 251 yeni koronavirüs vakasının daha teşhis edildiğini açıkladı. Bakanlık, 28 kişinin daha iyileşmesiyle ülkede toplamda 275 kişinin iyileştiğini bildirdi.

Umman Sağlık Bakanlığı, ülkede kaydedilen toplam vaka sayısının 727’ye çıktığını açıkladı. Diğer yandan, toplamda 124 kişinin iyileştiği, 4 kişinin ise koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiği biliniyor.

Şarkul Avsat