Beni öldürmek için elini uzatsan da bana, ben sana, seni öldürmek için elimi uzatmayacağım

Koronavirüs (KOVID-19) salgını dünyanın her yanında artmaya devam ettikçe hayatımızdaki her şey değişiyor. İnsanlık, imkansız olanın gerçekleştiği ve işlerin bir anda duraksadığı bu dönemde en büyük küresel krizle karşı karşıya.

Mevcut kriz, insanların günlük hayatı yaşama şekillerinde köklü değişiklikler meydana getirdi. İnsanların normal olarak kabul ettikleri en basit sevgi, merhamet ve dayanışma eylemleri bile tamamen garip yeni biçimler alırken, en büyük sevgi eylemi ise kişinin sevdiklerinden uzak durması haline geldi.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Sonuç olarak, sanat ve müzik sektörleri de salgından etkilendi. Arap sanatçılar yeteneklerini topluluk bağlantılarını geliştirmek, farkındalığı yaymak, kendilerini ifade etmek ve yaşanan ‘tarihi’ belgelemek için farklı şekillerde kullanmaya başladılar.

Suudi Arabistanlı sanatçı Lina Amer, sanatını KOVID-19’un dünyadaki milyonlarca insanın dini uygulamaları üzerindeki etkisini belgelemek için kullanıyor.

Suudi Arabistan, geleneksel beş günlük namazların yanı sıra Mart ayında Cuma namazlarının askıya alındığını duyurarak camileri kapattı, birçok ülke benzer önlemler aldı. Lina Amer, caminin namaz halılarını “Evde namaz kıl, Mart 2020” başlığıyla resmetti.

Salgınla beraber Müslüman ülkelerde, okunan ezanlar kısmen değişti, müezzin; ezanın “Hayya Alasalah” kısmı (Namaza gel), “Bulunduğunuz yerde namaz kılın” veya “Evde namaz kılın” şeklinde değiştirildi.

BENİ ÖLDÜRMEK İÇİN ELİNİ UZATSAN DA BANA…

Kutsal metinlerin yorumları pandemi zamanında da değişebiliyor. Konsept sanatçısı Yasmin (@yasmintoon), Kuran’dan, Adem’in iki oğlu Habil ve Kabil’in hikayesini anlatan bir ayet kullanarak KOVID-19 salgını sırasında el sıkışma tehlikesini ifade etti. Maide Süresi’nin 28. ayetinde ‘’Andolsun, beni öldürmek için elini uzatsan da bana, ben sana, seni öldürmek için elimi uzatmayacağım; çünkü ben, âlemlerin Rabbi Allah’tan korkarım’’ dedi.

NİŞAN YÜZÜĞÜNÜ DEZENFEKTAN İLE DEĞİŞTİRDİ

Ummanlı ressam ve grafik tasarımcısı olan Asma Khamis (@a0sma.k), çalışmalarında birden fazla mesaj vermeyi seçti ve nişan yüzüğünü dezenfektan ile değiştirdi. Khamis bununla ilgili, ‘’İlk olarak, evlilikleri kriz nedeniyle ertelenen veya iptal edilen gelinlerin nasıl hissettiklerini ifade etmek istedim. Bu kadınları özel günlerini feda etmenin toplumun sağlığına karşı yüksek bir sorumluluk duygusu gösterdiğini hatırlatmayı amaçlamaktadır’’ diye konuştu. Khamis ayrıca, dezenfektanların artık mücevherden daha önemli hale geldiğini söylemek istediğini, çünkü sağlığın korunmasına yardımcı olduklarını belirtti. Khamis’e göre şimdilerde dezenfektandan daha değerli bir hediye yoktur çünkü piyasada nadiren bulunuyorlar.

Bu krizin bariz dezavantajı ne olursa olsun, Khamis gibi sanatçılar krizin onlara iki önemli şey verdiğini görüyorlar: “Bize zaman ve yeni bir sorun verdi, bu da çalışma ve ilham için yeni bir alan.”

Diğer sanatçılar, çalışmalarını Bahreyn Sanatçısı ve Sanat Yönetmeni Sayed Al-Majed (@almajed.art) gibi sağlık çalışanlarına takdir ve teşekkürlerini ifade etmek için kullandılar.

Al-Majed, çizgi çizme tekniğini kullanarak zafer işareti ile elini kaldıran bir tıbbi personelin resmini çizerek, ‘’İnsanlık arasındaki bağımlılığı, birleşmeyi ve birliği belirtmek istedim. Çizgilerim sağlık çalışanlarına şükran duymanın yanı sıra hayatı, sevgiyi ve sevgiyi de gösteren kalp simgesiyle bitiyor’’ açıklamasını yaptı.

Çemberin, nüfusu tek bir çatı altında olan dünyayı temsil ettiğini söyleyen Al-Majed, “Sanatçıların, hayatımızın bu aşamasında farkındalığı yayarak, tüm insanlığın savunucularına teşekkürlerini ve takdirlerini daha da büyüterek sanatlarını bu krize karşı koyma hususunda etik ve toplumsal sorumluluğa sahip olduklarına inanıyorum’’ diye konuştu.

BU DÖNEMDE SANATÇILARIN ROLÜ BÜYÜK

Kuveytli Amal Al-Ajmi (@al.up2sky) Al-Majed ile sanatçıların sanatlarını farkındalık yaymak için kullanmaları gerektiğini kabul ediyor, ancak sanatın büyüyen yabancılaşma, izolasyon/tecrit ve kaygı duygusuna bir panzehir olması gerektiğini de sözlerine ekliyor. Al-Ajmi yaptığı açıklamada  ‘’Umarım sanatçılar bu zor dönemde olumlu bir rol oynarlar çünkü ne yazık ki süreç çok stresli ve ne zaman sona ereceği belirsizdir’’ diye konuştu. El-Ajmi, peçe takan bir Arap kadını çizerek sanatı ironik bir ifade ilan etmek için kullanmaya karar vererek ve yüzüne maske takmış bir adam “peçeli erkekler dönemi” başlığını ekleyerek tanımlıyor.

Al-Ajmi’nin çalışmaları, Müslüman kadınlar için zorunlu olarak peçeyi tanıtmak isteyen bir Suudi influencer’ının tweet’inden sonra geldi. Tweet’te ‘’İnsanlar günümüzde kendilerini koronadan korumak için maske satın almak için yarışırken, İslam 1400 yıl önce peçe takmayı emrederek virüslere karşı koruma tedavisini önceden keşfetmişti’’ diyordu. Bu tweet kısa sürede viral oldu. Ancak çok fazla eleştiri aldıktan sonra günler sonra silindi.

Michelangelo’nun efsanevi tablosu “Adem’in Yaratılışı” her trendde daima yerini bulacak ve sonsuza dek sanatçılara ilham verecek. İbrahim Al-Baker (@ibxrm), kapının arkasından bir dezenfektan tutan sevgilisinin eline ulaşırken bir eli kına ile süsleyerek resmi yeniden yorumlamış. Al-Baker, popüler bir şarkıdan bir cümle kullanarak ‘’Kapınızın önünde şaşkın ve dezenfekte olmuş haldeyim’’ diyerek sözleri yeniden yazdı.

Benzer şekilde, Libyalı kolaj sanatçısı Razan Al-Naas (@razangryffindor), Michelangelo’nun resmindeki aynı elleri büyük bir dezenfektan şişesinin altına yerleştirmek için kullandı.

Tasarımcı Anas Al-Absi ise (@anas.alabsi.design) dezenfektanı Michelangelo’nun Tanrı’nın Adem’e uzattığı el olarak tasvir ederek yerleştirmiş.

Salgının sosyal etkisi üzerine, Faslı sanatçı Ichraq Bouzidi, mesafenin toplumun misafirperver sosyal alışkanlıklarını, özellikle de sosyal yaşamın merkezi olan Atay veya Fas nane çayını nasıl etkilediğini resmetti.

Bouzidi, iki Faslı komşunun pencereler üzerinden çay saati geleneğini sürdürdüğünü, sosyal mesafeyi korurken sosyalleştiğini resmetti. Bir kadın penceresinden diğer pencereye uzanarak komşusunun fincanına geleneksel nane çayı döküyor ve başlıkta ‘’Sınır Öyküsü: Ne kadar uzak olursanız olun çok yakın’’ yazıyor. Bu parça aynı zamanda dünya çapında farklı toplumlarda pencere ve balkon kullanımının canlanması olan kriz sırasında ortaya çıkan bir diğer önemli fenomeni de yansıtıyor.

Arab News