İngiltere’den dönen Suudiler: Johnson’ın açıklamaları bizi endişelendirdi

Bazı Avrupa devletlerin koronavirüsle mücadele kapsamında takip ettiği bazı prosedürler, Avrupa’nın batısındaki ülkelerde bulunan Suudileri endişelendirdi.

Hükümetin, Krallığa dönmek isteyen vatandaşların geri dönüşlerinin kolaylaştırılmasını emretmesi sonrası Cidde Kral Abdulaziz Uluslararası Havalimanı’na Suudileri taşıyan altı uçak iniş yapıtı. Bunlardan ikisi Londra’dan gerçekleştirildi.

Burslu öğrenciler ve çalışma veya iş için gidenlerin ülkede hayat durduktan sonra anayurtlarına acil olarak geri dönmek için bekleyen Suudilerin yüzlerindeki mutlulukları açık bir şekilde görülüyordu.

İngiltere’nin başkenti Londra’dan geri dönen birkaç kişi, dün sabah Cidde Kral Abdulaziz Uluslararası Havalimanı’na ulaşmalarının ardından Şarku’l Avsat’a konuştu: “Kovid-19” krizinin başlangıcında, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın bazı yorumları sebebiyle endişelendiklerini dile getirerek “sevdiklerini kaybetmeye hazırdılar” ifadelerini kullandılar.

Burslu öğrenciler, İngiliz hükümeti tarafından verilen talimatlar ve prosedürlerden haberdar olmak için İngiliz medyasını dikkatle takip ettiklerini belirttiler. İngiltere’de burslu bir öğrenci olan Ahmed Hasan Fevad İngiltere’de yaşadıklarını anlattı:

“İngiltere’de kaldığım süre boyunca, yasa ve yönetmeliklere uymak için tüm yenilikleri medyadan dikkatle takip ediyordum. Özellikle de İngiltere’ye kendi masraflarımı ödeyerek eğitim almaya geldiğim için aksaklığa neden olabilecek hatalardan kaçınmak istiyordum”

Öğrenci olan İbrahim ez-Zahrani ise; “Johnson’ın virüsün yayılmasının tehlikeli bir aşamaya geldiğini doğruladığını ima eden açıklaması, İngiltere’den bilimsel olarak bir çok konuda yararlanıp ve takdir etmememize rağmen, özellikle salgın konusunda yeterli önlemlerin olmadığına dair işaretler beni endişelendirdi” şeklinde konuştu.

İngiltere’deki Suudi Eğitim Ataşeliği mensubu Hanan Hadayidi, Suudi büyükelçiliğinin, geri dönmek isteyen Suudi vatandaşlarını İngiltere’nin en iyi otellerinde ağırladığını, salgının başlangıcından evlerine dönene kadar yemek ve sağlık hizmeti sunarak onların korku ve endişelerini giderdiğini belirtti.

Suudi hükümet yetkilileri tarafından karşılanan vatandaşlar, tıbbi muayenenin yapılmasının ardından, önlem olarak 14 gün karantinaya alındılar.

Şarkul Avsat