Dün Riyad’a ulaşan Çinli ekip

8 Çinli uzman koronavirüs hakkında deneyim alışverişinde bulunmak üzere Suudi Arabistan’da

Çin’in Ningxia Özerk Bölgesi’nin başkenti Yinchuan’dan yola çıkan 8 kişilik bir sağlık ekibi, Sağlık Bakanlığındaki tıbbi yetkililerle işbirliği, deneyim ve bilgi alışverişinde bulunmak üzere Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a ulaştı.

Çin’in Riyad Büyükelçisi Chen Weiqing, Suudi ve Çinli ekiplerin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede iyi çalışacağı konusunda iyimser bir tavır sergiledi.

Çinli Büyükelçi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bugün Suudi meslektaşlarımla birlikte Çin tıp uzmanları ekibinin yanı sıra Çin’den Riyad’a getirilen tıbbi malzemeleri karşıladık. Çinli uzmanlar, Suudi meslektaşlarıyla salgına karşı ön cephede çalışacak. Dostlar ihtiyaç zamanın da gereklidir” ifadelerini kullandı. Suudi halkının yanın olduğunu vurguladı.

Çin’in Riyad Büyükelçisi, Suudi Arabistan’ın daha önce Çin’e daha önce hizmet ve destek verdiğine dikkat çekti. Weiging, “Suudi Arabistan’ın 13 Şubat’ta Çin’in koronavirüs salgınıyla mücadeleye destek vermek için imzalanan mutabakatın imza törenini çok net hatırlıyorum. Riyad ve Pekin arasındaki samimi dostluğu hissettim” dedi.

Şarkul Avsat