Körfez ülkeleri koronavirüsle savaşına devam ediyor

Kuveyt Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 119 yeni vakanın daha kaydedildiğini, böylelikle ülkede kaydedilen toplam vaka sayısının bin 524’e çıktığını açıkladı. Bakanlık Sözcüsü Abdullah es-Sened, dün yaptığı açıklamada, 16’sının durumu kritik olmak üzere 32 vakanın yoğun bakımda olduğunu bildirdi. Bin 296 vakanın ise bakanlığa ait bir hastanede gerekli sağlık hizmeti aldığını belirtti.

Sağlık Bakanı Şeyh Basil es-Sabah, dün sabahki açıklamasında, 19 kişinin daha iyileşmesiyle toplamda iyileşen kişi sayısının 225’e çıktığını doğruladı.

Yaklaşık 4 Milyon 700 bin nüfuslu Kuveyt kozmopolit bir toplum yapısına sahip. Ülkenin sadece 1,5 milyonu yani yüzde 32’si Kuveyt vatandaşı. Kuveyt’in yüzde 68’ini (yaklaşık 3,5 milyon) ise Dünyanın farklı ülkelerinden gelen çeşitli sektörlerde çalışan işçiler oluşturuyor.

Umman

Toplamda 1069 vakanın ve 5 can kaybının kaydedildiği Umman Sultanlığı yetkilileri, turistlerin uğrak yeri olan Calan Beni Buali şehrindeki kumaş pazarının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının artacağı endişesiyle kapatıldığını açıkladı.

Salgının göçmen işçiler arasında yayılacağı korkusu nedeniyle, meşhur eski pazarların bulunduğu Matrah şehrindeki hareketin durdurulmasının ardından bu ayın başında Maskat’a giriş çıkışlar da kapatılmıştı.

Umman Sağlık Bakanı, ülkenin güneydoğusunda bulunan, meşhur gözetleme kuleleriyle ve kaleleriyle tanınan Calan Beni Buali şehrindeki kumaş pazarının dün 16.00 itibariyle bir sonraki emre kadar karantina altına alındığını açıkladı. Zira burada 12 vakanın tespit edildiğini bildirdi.

Ülkede 109 yeni vakanın daha kaydedildiği, bunlardan 12’sinin Ummanlı, geri kalanın ise yabancı uyruklular olduğu belirtildi Aynı zamanda 45 kişinin daha iyileştiği, toplamda iyileşen kişi sayısının 176’ya çıktığı ifade edildi.

Yaklaşık 5 milyon nüfuslu Umman’ın yüzde 40’ını (2 milyon) hizmet sektöründe çalışan yabancı ülke vatandaşları oluşturuyor.

Bahreyn

Bahreyn’de 40 koronavirüs vakasının daha iyileşmesiyle toplamda 703 kişinin iyileştiği bildirildi. Şuanda ülkede 3’ü kritik durumda olan 990 vaka bulunuyor.

Bahreyn Sağlık Bakanlığının Twitter hesabından yapılan açıklamada, 18 kişinin daha zorunlu karantina süresini tamamladığı, yapılan teşhis testlerinin negatif çıktığı bildirildi. Böylece tedbiri karantina süresini tamamlayan kişi sayısı bin 218’e çıkmış oldu. Bakanlık Bahreyn resmi havayolu şirketi Gulf Air aracılığıyla Bahreyn vatandaşlarının İran’dan tahliye edildiğini de ekledi.

Yaklaşık 1 Milyon 700 bin nüfuslu Bahreyn Krallığı kozmopolit bir toplum yapısına sahip. Ülkenin sadece yüzde 48’i Bahreyn  vatandaşı. BAE’nin yüzde 52’sini ise 900 bin nüfus ile Dünyanın farklı ülkelerinden gelen çeşitli sektörlerde çalışan işçiler oluşturuyor.

Katar

Katar Sağlık Bakanlığı, 392 Kovid-19 vakasının daha kaydedildiğini, aynı zamanda 9 kişinin daha iyileşmesiyle toplamda 414 kişinin iyileşmiş olduğunu açıkladı.

Katar Sağlık Bakanlığı, yeni vakalardan çoğunun göçmen işçiler, bazılarının ise önceki vakalar ile temas içerisindeki kişiler ya da vatandaş ve sakinler arasından koronavirüs belirtileri gösterdikleri için sağlık birimlerine başvuranlar olduğunu bildirdi. Bakanlık, yeni vaka sayılarındaki önemli artışın, bakanlık ve sağlık ekiplerinin koronavirüs iletim zincirlerini izleme yeteneğinin artmasından ve izlenilen temas çemberinin genişletilmesinden kaynaklandığını açıkladı.

Yaklaşık 2 Milyon 840 bin nüfuslu Katar kozmopolit bir toplum yapısına sahip. Ülkenin sadece yüzde 9’u Katar vatandaşı. Katar’ın 2 milyon 580 binini yani yüzde 91’ini ise Dünyanın farklı ülkelerinden gelen çeşitli sektörlerde çalışan işçiler oluşturuyor.

Şarkul Avsat