A handout photo released by the Saudi Energy Ministry on April 10, 2020 shows Saudi Arabia's Energy Minister Abdulaziz bin Salman (3rd-L) chairing a virtual extraordinary meeting of G20 Oil ministers, in the capital Riyadh. - RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO/ HANDOUT/SAUDI ENERGY MINISTRY" - NO MARKETING - NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS / AFP / Saudi Arabia's Ministry of Energy / - / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO/ HANDOUT/SAUDI ENERGY MINISTRY" - NO MARKETING - NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS

Suudi Enerji Bakanı: Gerek duyulursa, Suudi Krallığı petrol üretimini daha da azaltacak

Suudi Arabistan Krallığı Enerji Bakanı yaptığı açıklamada,  küresel ekonomi koşulları gerektirdiği takdirde ve diğer üreticilerin de aynısını yapması durumunda petrol üretimini daha da azaltabileceğini söyledi.

Piyasalar, rekor miktardaki üretim nedeniyle OPEC ve müttefikleri OPEC+  tarafından Suudi Arabistan ve Rusya’yı üretimi azaltmaya götüren tarihi anlaşmayı hazmetmeye çalışırken,  Prens Abdül Aziz bin Selman petrol politikasını “esneklik ve pragmatizmin” yönettiğini söyledi.

Tüccarlar  önümüzdeki ay küresel piyasalardan günlük 9,7 milyon varil almak için anlaşmanın detaylarını aldığında Brent Petrol Vadeli İşlemleri Ortadoğu gösterge fiyatı, döndü. 32 doların altında yerleşti ve gün boyu neredeyse hiç değişmedi.

Bakan, “İşlerin nasıl değiştiğine bağlı olarak, talep imhası ve talep iyileşmesi ile neler olduğunu izlememiz gerek” dedi. Petrol umanları günlük 25 milyon varil petrol talebi olduğunu, toplamda koronavirüsün küresel ekonomilere etkisi yüzünden dörtte bir oranında kayıp bulunduğunu söyledi.

Prens Abdülaziz, OPEC + dışı düşüşlerin hesaba katılmasıyla birlikte üretim kesintilerinin nihayetinde yaklaşık 19.5 milyon varile ulaşabileceğini belirterek “Hala virüs ve etkisi ile ilgili belirsizliklerle uğraşıyoruz. İrade burada ve yapı burada’’ dedi.

Daha derin kesintiye gitme ihtimali ABD Başkanı Trump tarafından da dile getirildi. Trump “OPEC+’nın genel olarak bildirildiği gibi 10 milyon varil değil 20 milyon varil kesinti yapmayı istiyor” dedi.

OPEC+ kaynakları, üretimdeki doğal düşüşlerin ABD, Kanada ve Norveç gibi OPEC+ dışındaki ülkeler tarafından düşünüldüğünü belirtiyor. Daha başka OPEC+ kesintisi yapılması,  ittifakın Haziran’daki bir sonraki toplantısından önce pek mümkün görünmüyor.

Yapılan tarihi anlaşmanın sonuçları küresel petrol endüstrisine yankılanmaya devam ediyor. Saudi Aramco, Asya’daki müşterilerine on yıllardır en ucuz petrolü sunacağı arz ve talep temellerini de yansıtarak Mayıs ayı fiyatlandırma yapısını duyurdu.

Çin, Hindistan ve Japonya’daki alıcılar piyasa fiyatlarında yüzde 5,5’e varan indirimler alacaklar. Avrupa’da oranları neredeyse değişmedi, ancak Aramco’nun ihracatının azaldığı kesimdeki Amerikalı müşterilerden yüzde 4,2’ye varan prim tahsil edilecek.

Bir petrol uzmanı, “Asya, uluslararası petrol ticaretindeki ana savaş alanı. Görünüşe göre Saudi Aramco bir süre ABD dışında kalmaktan memnun” yorumunu yaptı.

Arab News