BAE’de serbest kalan 400 mahkum ülkelerine gönderilecek

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) koronavirüs nedeniyle çıkarılan aftan yararlanan yaklaşık 400 mahkum başlatılan özel uçuşlarla ülkelerine gönderilecek.

Pakistan büyükelçiliği, yaklaşık 400 mahkûmun salgın ve Ramazan ayı nedeniyle bırakıldığını belirtti.

Flydubai aracılığıyla Faysalabat ve Peşaver’e iki özel uçuş yapılacak.

ÜLKELERİNE GÖNDERİLEN MAHKUMLAR KARANTİNAYA ALINACAK

Büyükelçilik yaptığı açıklamada, “Kovid-19’un ortaya çıkmasının ardından yaşanan gelişmeler doğrultusunda, BAE hükümeti bugün yaklaşık 400 Pakistanlı mahkûmu serbest bıraktı.

Bırakılan mahkumlar BAE hapishanelerinde küçük suçlar nedeniyle bulunuyordu. Bu kişiler, BAE hükümeti tarafından düzenlenen iki özel uçuşla ülkelerine geri gönderiliyorlar. Pakistan hükümeti, kardeş BAE hükümetine bu zor zamanda yaptığı jest nedeniyle içtenlikle teşekkür ediyor” ifadeleri yer aldı.

Eski mahkumlar, ülkelerine vardıklarında, en az bir hafta boyunca havaalanı tesislerinde karantinaya alınacak.

Pakistanlı yetkililer, eve dönmek isteyen göçmenler için önümüzdeki hafta başka uçuşların başlamasını beklediklerini ifade etti.

İŞSİZ KALAN 25 BİNDEN FAZLA KİŞİ ÜLKESİNE GERİ DÖNMEK İSTİYOR

Son dönemde 25 binden fazla kişi resmi olarak ülkesine geri gönderilmeyi talep etti. Ülkesine gönderilmeyi talep edenlerin çoğu Kovid-19’un ekonomik etkileri nedeniyle işini kaybeden veya uzun süreli izin alan kişiler.

Başkonsolos Ahmed Ali, sakinlerin kendi bilet ücretlerini ödemek zorunda kalacağını ve önümüzdeki günlerde daha fazla detayın açıklanacağını söyledi.

Ali, “Yolcu uçuşları çalışmaya başladıktan sonra size daha fazla bilgi vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Geçen hafta, yüzlerce insan ülkelerine geri dönmek için Abu Dabi’deki Pakistan Büyükelçiliği ve Dubai’deki Pakistan Konsolosluğu dışında toplandı.

Toplanan kişilerden bazıları 21 Mart’ta tüm uçuşların durdurulmasına karar veren Pakistan hükümetine karşı sloganlar attı. Şimdiye kadar, çoğunlukla istisnai durumlarda olanlar için çok az sayıda dönüş uçuşuna izin verildi.

Ali, durumu açıklamak için kalabalığa bir megafonla seslendi.

Hindistan, 25 Mart’ta tüm havacılık faaliyetlerini durdurmak ve sınırlarını kapatmak için aynı kararı verdi ve ülkesine yapılacak dönüş uçuşlarına izin vermedi.

Hindistanlı göçmenler, 3 Mayıs’a kadar uzatılan kararda bazı istisnalar görmeyi umut ediyorlar.

MAAŞ ALAMAYAN YABANCI ÇALIŞANLAR ZOR DURUMDA

Yedi senedir Dubai’de halı yapan 30 yaşındaki Abdur Raşid, iki aydır bin dirhem olan maaşını alamıyordu.

Raşid, “Pakistan’da eşim ve bir çocuğum var, bu yüzden dönmek zorundayım. Benim için oldukça stresli bir zaman ama ailem, neden hala dönmediğim konusunda endişeleniyor ve merak ediyor” diye konuştu.

Al Ras ve Naif’in yakınlarındaki alanlar, sakinlerin test edilmesi ve şüpheli vakaları tespit edilmesini sağlamak için iki haftalık bir izolasyona koyuldu.

Raşid, “Aylık bin dirhem olan maaşla bazı şeyleri halletmek zaten çok zordu, ama şimdi hiç para almıyorum. Burada yiyeceğimiz de yok” ifadelerini kullandı.

The National