Ramazan hangi gün başlıyor? Hilal ne zaman görünecek?

Merkezi Abu Dabi’de bulunan Uluslararası Astronomi Merkezi (IAC) Müdürü Mühendis Muhammed Şevket Avdeh, önümüzdeki Perşembe günü İslam dünyasının bazı bölgelerinden hilal görme olasılığı nedeniyle Birleşik Arap Emirlikleri de dahil olmak üzere çoğu İslam ülkesinde 24 Nisan Cuma günü kutsal Ramazan ayının başlayacağını açıkladı.

Merkez yaptığı açıklamada, Şaban ayının 26 Mart 2020 Perşembe günü çoğu İslam ülkesinde başladığını, bu nedenle ülkelerin çoğunun Ramazan hilalini 23 Nisan 2020 Perşembe günü görebileceğini belirtti. Bu ülkeler arasında; Endonezya, Malezya, Brunei, Hindistan, Pakistan, İran, Umman, Suudi Arabistan, Ürdün, Suriye, Libya, Cezayir, Fas, Moritanya ve Afrika’daki Arap olmayan İslam ülkelerinin çoğu yer alıyor.

Öte yandan, bazı ülkelerde Şaban ayı 25 Mart Çarşamba günü başladı. Buna göre bu ülkelerde Ramazan hilali 22 Nisan Çarşamba günü görülecek. Bu ülkeler arasında Irak, Mısır, Türkiye ve Tunus yer alıyor.

Avdeh, açıklamasının devamında, çarşamba günü hilal görülecek ülkelerde ayın o gün, gün batımından önce kaybolacağını ve yakınlaşmanın gün batımından sonra gerçekleşeceğini, yani çarşamba gün batımından sonra hilal görmenin imkansız olduğunu ve bu nedenle bu ülkelerin Şaban’ı 30 gün tamamlayacağını ve Ramazan’ın 24 Nisan Cuma günü başlayacağını açıkladı.

Avdeh, Perşembe günü hilal görülecek ülkelerde, Perşembe günü hilal görmenin İslam dünyasının herhangi bir yerinden çıplak gözle mümkün olmadığını, ancak teleskopun sadece Sudan, Libya, Cezayir, Fas ve Moritanya’nın bazı bölümlerinden kullanılmasının mümkün olduğunu belirtti.

Merkez’in açıklamasında, “Hilal’in Perşembe günü İslam dünyasının bazı bölgelerinden görülme olasılığı var, bu yüzden 24 Nisan Cuma günü çoğu İslam ülkesinde kutsal Ramazan ayının başlangıcı olması bekleniyor” ifadeleri yer aldı. Ayrıca, İslam dünyasının orta ve doğu ülkelerinde perşembe günü teleskopla bile hilalin görülemeyeceği belirtildi, bu ülkelerde Ramazan’ın 25 Nisan Cumartesi günü başlaması bekleniyor.

Emarat Al Youm