BAE’den işletmelere 76 milyar dolar korona desteği

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Ekonomi Bakanı Mühendis Sultan bin Said el-Mansuri ve Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası Başkanı Abdulhamid Said, yapılan sanal bir toplantıda bir sonraki aşamada korona salgınının yayılması sonucu iş sektörlerinin korunması ve desteklenmesi için uygulanacak pratik tedbirlerle ilgili işbirliğinin ve koordinasyonun güçlendirilmesini tartıştı.

Toplantıda, merkez bankasının sunduğu 256 milyar dirhemden (69 milyar 698 milyon dolar) oluşan destek ve teşvik paketlerini hızlı bir şekilde aktarmaya yönelik mekanizmalar tartışıldı.

Mühendis Sultan bin Said el-Mansuri, etkilenen sektörler için destekleyici tedbirler alarak mevcut krizin ekonomik zorluklarına yanıt olarak BAE’nin bölgedeki en hızlı ülkelerden biri olduğunu ve komitenin ulusal ve federal seviyelerde toplam 282,5 milyar dirhemlik (76 milyar 913 milyon dolar) bir dizi destek ve teşvik planının başlatılmasını söyledi. Ayrıca, koronavirüsünün yayılması sonucunda ülke ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerle başa çıkmak için oluşturulan komitenin, ekonomik yapıyı korumak ve etkilenen sektörleri desteklemek ve insan kaynakları üzerindeki etkisini azaltmak için 24 saat çalıştığını belirtti.

Abdulhamid Said, Merkez Bankası tarafından başlatılan destek paketinin iş sürekliliği ve ulusal ekonominin sürdürülebilirliği üzerinde doğrudan ve göze çarpan bir etkisi olacağını ve sektörde olumlu yansıtacak kredilendirme için daha fazla yapısal esneklik sağlanmasına katkıda bulunacağından bölgesel düzeyde açıklanan en büyük teşvik paketlerinden biri olduğunu söyledi.

Toplantıda, etkilenen bazı sektörlerin ve faaliyetlerin ekonomik performansını besleyen bir dizi diğer eksen tartışıldı; bunların en önemlileri, ulusal sigorta şirketlerini desteklemek ve bu kapsamda çağrılar, tasfiye ve diğer teminatlar için ilgili tahsisler ile ilgili uygun kontrol setinin finanse edilmesini sağlamak için banka tarafından tahsis edilen teşvik paketlerinin belirli paylarının tahsisi oldu.

Ayrıca toplantıda, Merkez Bankası ile Menkul Kıymetler ve Emtia Kurumu arasında, ülkenin finansal piyasalarını ilerletme çabalarını destekleyecek olan “RTGS” parasal temizleme girişiminin başlatılmasındaki işbirliğinin tartışılması da yer aldı.

WAM