​İngiltere Kraliçesi Elizabeth 94’üncü doğum gününü internetten kutlayacak

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) korunması için alınan önlemler çerçevesinde Kraliyet ailesi üyeleri veya arkadaşlarının Windsor Kalesi’nde kendisini ziyaret edememesi sebebiyle 94’üncü doğum gününü yarın düzenlenecek sanal bir parti ile internet üzerinden kutlayacak.

İngiltere merkezli The Sun gazetesinin Kraliyet Sarayı kaynaklarına dayandırdığı haberine göre Kraliyet ailesi üyeleri birbirleriyle görüntülü görüşecek ve Kraliçe’nin doğum gününü kutlayacak.

Daily Mail gazetesine göre de, Buckingham Sarayı Sözcüsü, Kraliçe ve aile üyeleri arasında yapılacak olan görüntülü görüşmenin Zoom uygulaması üzerinden yapılacağına ilişkin haberleri doğrulamadı ancak bu görüşmelerin ‘özel olacağını’ bildirdi.

The Sun gazetesi ise Kraliçe’nin geçtiğimiz doğum gününe ülkedeki milyonlarca kişinin yanı sıra ailesinden 16 kişinin katıldığına dikkat çekerek, koronavirüs nedeniyle bu doğum gününde akrabaları ve arkadaşlarını göremeyeceğini vurguladı.

Buckingham Sarayı Sözcüsü, Kraliçe’nin doğum günü etkinlikleri kapsamında her yıl yapılan top atışını istemediğini bildirerek, “Kraliçe bu prosedürün mevcut koşullarda uygun olduğunu düşünmüyor” dedi.

Kraliçe’nin torunu Prens William’ın geçtiğimiz hafta Kraliyet ailesi üyeleriyle Zoom uygulaması üzerinden görüntülü konuştuğu ortaya çıktı.

İngiliz medyasına göre Prens William babası Prens Charles ile Face Time uygulamasıyla ile de iletişim kurdu.

Prens William’ın eşi Kate ise karantina tedbirleri uygulandığından bu yana hayır kurumları ve hastaneler ile video konferans aracılığıyla görüşmeler yaptı.

Şarkul Avsat