Beklenen kötü haber geldi! Koronavirüs mülteci kampına sıçradı

Lübnan’da bulunan çok sayıdaki kamplardan biri olan Filistinli mülteci kampı, BM’nin ilk doğrulanmış koronavirüs vakasını duyurmasının ardından karantinaya alındı.

Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), salı günü yaptığı açıklamada Suriye’den gelen Filistinli mülteci olan hastanın, Beyrut’taki devlete ait Refik Hariri hastanesine sevk edildiğini belirtti.

UNRWA, sağlık uzmanlarının Beka Vadisi’nin doğusunda bulunan Wavel kampını test yapmak için ziyaret edeceğini belirtti.

Lübnan’ın resmi haber ajansı Ulusal Haber Ajansı (NNA), testlerin öncelikli olarak hastanın ailesine ve temasta bulunan kişilerde yapılacağını aynı zamanda kampın içinde ve çevresinde seçilen kişilere de test yapılacağını belirtti.

Birleşmiş Milletler (BM) ve yardım kuruluşları, sürekli olarak dünya genelinde mülteci ve göçmenlerin kaldığı kalabalık kampların yeni koronavirüs salgınında ciddi risk altında olduğunu vurguluyor.

BM verilerine göre, dünya genelinde 20 milyonu mülteci olarak yaşayan 70 milyondan fazla insan çatışma, zulüm, şiddet ve istismar nedeniyle evlerinden kaçmak zorunda kaldı.

KAMPTA YAŞAYAN İNSAN SAYISI KAYITLARA GÖRE ÇOK DAHA FAZLA 

Lübnan hükümeti 2017 nüfus sayımından sonra yayınladığı istatistiklere göre Wavel kampında 2 binin üzerinde insan yaşıyor. Ancak BM ajansına göre kampta kayıtlı olan insan sayısı bu rakamdan çok daha yüksek.

Yardım kuruluşları, yüzbinlerce Filistinli ve Suriyeli mültecinin yaşadığı Lübnan’ın aşırı kalabalık kamplardaki insanların virüse karşı savunmasız olduğunu ve sterilizasyonu zayıf olan kamplardaki hastaların kendilerini karantinaya almasının oldukça zor olacağı konusunda uyarıda bulunuyor.

UNRWA sözcüsü bu ayın başında yaptığı açıklamada “Ev izolasyonu için çok sınırlı imkanların olduğu aşırı kalabalık Filistin mülteci kamplarında koronavirüsün yayılması konusundaki temel endişe hala devam ediyor” ifadelerini kullanmıştı.

Resmi rakamlara göre 174 bin Filistinli Lübnan’da yaşıyor ve bu insanların çoğu Lübnan güvenlik güçlerinin ötesinde Filistinli gruplar tarafından yönetiliyor.

Resmi olmayan rakamlara göre, ataları, 1948 yılında İsrail devletinin kurulmasından ötürü sürgün edilen yaklaşık olarak 500 bin Filistinli Lübnan’da yaşıyor.

Dokuz yıl önce Lübnan’ın sınır komşusu olan Suriye’de başlayan iç savaş yüzünden yaklaşık olarak 1.5 milyon Suriyeli Lübnan’a sığındı ve bunların 1 milyonu BM’ye kayıtlı olarak mülteci olarak yaşıyor.

Şimdiye kadar, Lübnan’da kamp dışında yaşayan bir Filistinli ve üç Suriyelinin Kovid-19 testi pozitif çıktı. Lübnan’da 982 doğrulanmış koronavirüs vakası bulunuyor ve koronavirüs nedeniyle 22 kişi hayatını kaybetti.

Arab News