Kabe ve Mescid-i Nebevi’de Ramazan’da da cemaatle namaz yok

Haremeyn-i Şerifeyn (Mekke ve Medine) İşleri Başkanlığı, Mekke’de Kabe’nin merkezinde olduğu Mescid-i Haram’da ve Medine’de Hz. Muhammed’in kabrinin bulunduğu Mescid-i Nebevi’de ibadetlerin askıya alınması uygulamasının Ramazan ayı boyunca devam edeceğini duyurdu. Yine, Koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı alınan önlemler bağlamında teravih namazının rekat sayısının azaltılacağını açıkladı.

Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi İşleri Genel Başkanı ve Kabe imamlarından Abdurrahman es-Sudeys, 20 rekat olan bir gecelik teravih namazının bu Ramazan’da 2’şer rekatlık toplam 10 rekat ile sınırlı tutulacağını vurguladı.

Haremeyn’de kılınan teravih namazlarının her rekatında Kur’an-ı Kerim’den bir sayfa okunarak Ramazan sonuna kadar Kuran-ı Kerim’in tamamı okunarak hatim yapılıyor.

Şeyh es-Sudeys, bu seneki Ramazan ayı boyunca kılınacak teravih namazlarında her zamanki gibi bir hatmin tamamlanması için, iki teravih namazı arasında imamların 10 sayfanın kıraatine devam edeceğine de işaret etti.

Mescid-i Haram’ın Ramazan ayına özel çalışma planı 10 nokta üzerinde yoğunlaşıyor. Başta imamlık görevinin takibi ve koordinasyonu olmak üzere, hutbe ve ezan okunması, ders verilmesi, bilinçlendirici yayınların yeniden neşredilmesi, uzaktan eğitim kurslarının düzenlenmesi, Mescid-i Haram’ın 24 saat boyunca temizlik ve sterilizasyonu, hava nemlendirme ve sterilizasyon sisteminin çalıştırılması ve sürdürülmesi, çeşitli dillerde fotoğraf ve video çekim altyapısının hazırlanması, hayır faaliyetlerini aktif hale getirmek için koordinasyon sağlanması, ekranların takip edilmesi, izleme sistemleri aracılığıyla kameraların kontrol edilmesi ve operasyon odasının kontrolünün sağlanması çalışma planının en önemli maddelerini oluşturuyor.

Şeyh es-Sudeys, önceki gün video konferans üzerinden yaptığı toplantıda, Haremeyn’deki farz namazlar, teravih, teheccüd ve Cuma namazlarının cemaatle birlikte kılınmasının askıya alınması uygulamasının Ramazan ayı boyunca devam edeceğini açıklayarak, oruç tutanların iftar yolculuklarının da askıya alındığını belirtti.

Genel Başkan es-Sudeys, Haremeyn’nin 24 saat boyunca sterilize edildiğini ve Haremeyn’de şimdiye kadar herhangi bir Koronavirüs vakasının kaydedilmediğini belirtti. Şeyh es-Sudeys, bu yılki Ramazan planının, sahadaki görevli ve çalışanların sadece yüzde 10’unun katılımıyla uygulanacağını, geri kalanının ise uzaktan çalışmaya devam ederek evlerinde kalacağını ifade etti. Es-Sudeys, “Kral Abdullah projesi sayesinde zemzem suyu temini, adrese teslim hizmetiyle mümkün olacak ve bütün evlere zemzem ulaştırmaya çalışacağız” ifadelerine yer verdi.

Şarkul Avsat