Kral Selman Bakanlar Kurulu toplantısına video konferans aracılığıyla başkanlık etti

Suudi Arabistan petrol piyasasında istikrar sağlama konusundaki kararlılığını yineledi

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz bakanlığında, video konferans aracılığıyla Bakanlar Kurulu toplantısı düzenlendi.

Toplantıda, Suudi Arabistan’ın petrol piyasasında istikrar sağlama konusundaki kararlılığı vurgulanırken, Rusya ile anlaşmaya varıldığı gibi önümüzdeki iki yıl içinde petrol üretiminin azaltılması konusunun uygulanmasına bağlılığı ifade edildi.

Kral Selman, toplantının başında tüm Müslümanları merhamet, af ve ateşten kurtuluş ayı olan mübarek Ramazan’a ulaştırması nedeniyle Yüce Allah’a hamd ederek söze başladı.

Bakanlar Kurulu toplantısında, özel sektöre destek ve muafiyet getirecek 50 milyar riyal tutarındaki ek girişim paketini öngören Kraliyet Kararnamesi’ne övgüde bulunuldu.

Bakanlar Kurulu’nun, sermayesinin yüzde 51’inden fazlasına devletin sahip olduğu şirketleri, iş ve tedarik teklifine ilişkin genel ilke ve kuralları dikkate alma, küçük ve orta ölçekli işletmeleri tercih etmekle yükümlü kıldığı kararının hızlıca harekete geçirilmesi gerektiği ifade edildi.

Aynı şekilde, ulusal ekonominin istikrarını koruma ve gücüne olan güveni artırma çabalarının bir uzantısı olarak, koronavirüs salgınının etkileri ve sonuçları ile başa çıkmakla beraber, ilaç ve tıbbi ekipmanların sağlanması için sağlık sektörüne 47 milyar riyale ulaşan ek fon tahsis edilmesi de ele alındı.

Ticaret Bakanlığı görevine ek olarak Enformasyon Bakanı’nın çalışmalarını yürütmekle görevlendirilen  Dr. Macid bin Abdullah el-Kasbi, toplantıda ülke ve uluslararası düzeyde koronavirüs ile ilgili gelişmelerin incelendiğini açıkladı.

Bakana göre bunun ardından, Kral Selman ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın talimatlarını uygulayarak, vatandaşlar ve ülkede yaşayan yabancıların sağlık ve güvenliğini korumak için ilgili makamlar tarafından gösterilen çabalara teşekkür edildi.

Toplantıda, Suudi Arabistan’ın küresel koronavirüs salgınına yönelik uluslararası çabaları desteklemek, hazırlık ve acil durum müdahalesinin güçlendirilmesine katkıda bulunmak için yaptığı 500 milyon dolarlık bağışa övgüde bulunuldu.

Suudi Arabistan’ın G-20 ülkelerine, sivil toplum kuruluşlarına ve hayır kurumlarına koronavirüs ile mücadele çabaları için gerekli olan 8 milyar dolarlık açığın kapatılması için yaptığı çağrı da yinelendi.

 

Bakanlar Kurulu toplantısında, ülkenin iç işlerine ilişkin bir takım kararlar da alındı;

Suudi Arabistan ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) hükümetleri arasındaki nükleer enerjinin barışçıl kullanımı konusunda işbirliği yapılmasını öngören anlaşma kabul edildi.

Suudi Arabistan ile hacı ve umre ziyaretçilerinin geldiği hedef ülkeler arasında ‘Mekke Yolu Hizmeti’nden faydalanılması konusundaki anlaşmayla ilgili görüşmeler yapmak üzere İçişleri Bakanı’na yetki verildi.

Suudi Arabistan ile Arap Yatırım ve İhracat Kredi Garanti Kuruluşu (Dhaman) arasında kurumun şubesi konusundaki anlaşma onaylandı.

Suudi Arabistan İslami İşler, Tebliğ ve İrşat Bakanlığı ile Nijerya’daki İslami İşler Yüksek Kurulu arasında İslami işler alanında işbirliği öngören mutabakat zaptı konusunda Nijerya tarafı ile görüşmeler yapmak üzere İslami İşler, Tebliğ ve İrşat Bakanı yetkilendirildi.

Suudi Arabistan Çevre, Su ve Tarım Bakanlığı ile Singapur Çevre ve Su Kaynakları Bakanlığı arasında çevre koruma ve su kaynakları yönetimi alanında işbirliğini öngören mutabakat zaptı onaylandı.

Suudi Mali Soruşturmalar Genel Müdürlüğü ile Fildişi Sahili Ulusal Finansal Bilgi İşleme Birimi arasında kara para aklama ve terörist finansmanı konusunda işbirliği yapılmasını içeren mutabakat zaptı onaylandı.

Şarkul Avsat