Abbas: Batı Şeria’nın ilhak edilmesi durumunda tüm anlaşmaları hükümsüz sayacağız

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, dün Filistin devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria’nın herhangi bir kısmını ilhak ettiğini duyurması durumunda hükümetinin, İsrail ve ABD ile yapılan tüm anlaşmaları ve sözleşmeleri “tamamen geçersiz” sayacağını söyledi.

Abbas yaptığı konuşmada “İsrail’in topraklarımızın herhangi bir kısmını kendi topraklarına ilhak ettiğini duyurması halinde, bu iki ülke (ABD ve İsrail) ile aramızdaki tüm anlaşmaları ve sözleşmeleri tamamen geçersiz sayacağız. Bu, Ulusal ve Merkez Konseylerinin aldığı ilgili kararlara dayanmaktadır” ifadelerini kullandı.

Abbas “Haklarımızı ve ulusal ilkelerimizi korumak için gerekli her türlü kararı ya da önlemi alacağız. Bu bağlamda; İsrail ve ABD hükümetleri de dahil olmak üzere ilgili tüm uluslararası taraflara, İsrail’in topraklarımızın herhangi bir parçasını kendi topraklarına ilhak ettiğini duyurması halinde elimiz kolumuz bağlı oturmayacağımızı bildirdik” şeklinde sözlerine devam etti.

Bu konuşmanın, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Batı Şeria’nın ilhakı konusunda nihai kararın İsrail’e ait olduğunu belirten açıklamalarından önce mi yoksa sonra mı kaydedildiği konusunda net bir bilgi yok.

Abbas, “Hiç kimse, dünyanın karşı karşıya olduğumuz salgın kriziyle meşgul olmasından istifade edebileceği düşüncesine kapılmasın. Haklarımızla oynamak isteyen ya da uluslararası meşruiyet kararlarına göre topraklarımızda başkenti Doğu Kudüs olan özgür ve bağımsız devletimizi kurma konusunda mevcut, milli, değişmez kararımızı ihlal eden herkesi izliyoruz” ifadelerini kullandı.

Şarkul Avsat