Suudi Arabistan’dan koronavirüse karşı ‘aktif tarama’ adımı

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed Abdulali, bin 158 yeni koronavirüs (Kovid-19) vakası kaydedildiğini ve bu vakaların yüzde 15’ini Suudilerden, yüzde 85’ini ise Suudi olmayanlardan oluştuğunu duyurdu. Son vakalarla birlikte ülkedeki toplam koronavirüs vaka sayının 13 bin 930’a yükseldiği bilgisi veren Dr. Abdulali, bunlardan 11 bin 884’ünün aktif enfekte vaka olduğunu, 93’ünün ise yoğun bakım ünitesinde ve durumları kritik vakalar olduğunu kaydetti.

Bakanlık Sözcüsü Dr. Abduali, Suudi Arabistan’daki koronavirüs salgınıyla ilgili en son gelişmeler ve istatistiklerle ilgili günlük olarak düzenlediği basın toplantısında ülkede 7 kişinin daha koronavirüs nedeniyle öldüğünü ve koronavirüs kaynaklı ölüm sayısının 121’e yükseldiğini belirtti. Dr. Abdulali ayrıca 113 kişinin daha sağlığına kavuştuğunu ve böylece ülkede koronavirüsten kurtularak iyileşenlerin sayısının bin 925’e ulaştığını söyledi.

Vakaların tespiti için proaktif adımlar atılması amacıyla sahaya inerek aktif tarama yapıldığını belirten Dr. Abdulali, taramanın nüfusun yoğun olduğu mahallelerde ve işçilerin bulunduğu bölgelerde yapılacağını kaydetti.

Bakanlık Sözcüsü, aktif virüs taraması devam ederken vaka sayısında artış beklendiğini de sözlerine ekledi.

Suudi Arabistan Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da Ramazan Ayı için arz planının tamamlandığı ve tüketici malları ile ürünlerin bollaştırıldığı bildirildi. Açıklamada bakanlığın birçok üründe fiyatların katlanarak artmasına karşı önlemler aldığı, komşu ülkelere kıyasla bazı emtiaların fiyatlarında düşüş bazılarında ise hafif bir artış görüldüğü kaydedildi.

Şarkul Avsat