New York sakinlerinden salgın günlerinde çalışanlara destek şarkısı

Dünyanın farklı noktalarında insanlar, yeni tip koronavirüs salgını sırasında görev yapan çalışanlar için balkon ve pencerelere çıkarak alkış, tezahürat ve şarkı söyleyerek onlara destek veriyor.

Akşam saatlerinde balkonlarına çıkan bir grup New Yorklu, 1972 yılına damgasını vuran Bill Withers’ın ‘Lean on Me’ (Lynn On Me) şarkısına söylemeye başladı. Şarkı bittikten sonra Manhattan’ın Yukarı Batı Yakası’ndaki penceresinden konuşan kar amacı gütmeyen Heart of Heart Choir bağış toplama kuruluşu direktörü Robert Hornsby ise, “Bu inanılmaz” yorumunda bulundu.

Hornsby açıklamasında, “Aldığımız enerji ve verdiğimiz enerji miktarı New York halkına moral sağlıyor. Bunun tüm ülkedeki insanlar için olmasını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

“New York Şarkı Söylüyor” etkinliğinin organizatörleri, hedeflerinin moral yükseltmek ve koronavirüs salgınıyla mücadele eden “cephedeki” tüm çalışanları onurlandırmak olduğunu belirterek, sosyal mesafe kurallarına uyarken müziğin bu mesafeyi birleştirici bir gücü olduğunu söyledi.

New York sokaklarında her Perşembe akşamları şarkılar söylenirken, geçtiğimiz hafta ise Frank Sinatra’nın New York New York şarkısı söylendi. Önümüzdeki hafta ise balkonlardan Ben E. King’in “Stand by Me” eseri seslendirilecek.

Öte yandan ABD’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 50 bin 243’e, toplam vaka sayısı 886 bin 709’a yükseldi.

Şarkul Avsat