Suudi Arabistan Riyad’ın şehrinden yarışmaya katılan Saqr al Hueishi’nin “Taking Advantage of Time (Zamanın Avantajından Yararlanma)” isimli eseri. Fotoğrafçı, kızıyla yapmayı kaçırdığı şeyleri karantina sırasında yapmaya çalışmasını anlatıyor.

Karantinada çekilen 10 çarpıcı fotoğraf

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Şarika Emirliği’nin Xposure Uluslararası Fotoğraf Festivali kapsamında düzenlemeye başladığı haftalık uluslararası #HomeCaptured fotoğraf yarışmasının kazananları açıklandı.

Cezayir, Batna’dan yarışmaya katılan Fatma Zohra Hamici ile Bahreyn’den katılan Hanan Rajab yarışmanın açılış haftasının ilk iki sırasında yer aldılar. Yarışmada birinci ve ikinciye sırada yer alan yarışmacılar sırasıyla bin dolar  ve 750 dolarlık ödülün sahibi oldu.

Hamici’nin “Teatime (Çay Vakti)” isimli fotoğrafı yarışmada birinci oldu. Jüri, Hamici’nin fotoğrafını seçme nedenlerini şu sözlerle açıklıyor: “Fotoğrafçının hayal gücünü ve yüksek senkronizasyon bilgisini, aydınlatmanın iyi olması ile bu görüntüde gerekli olan katmanların ve Photoshop tekniklerinin kullanımını gösteren son derece ayrıntılı kavramsal çalışma.”

Rajab ise “Wish (Keşke)” isimli fotoğrafı ile yarışmaya katıldı. Fotoğrafında, koronavirüs pandemisi nedeniyle kendimizi evlere kapattığımız bugünlerde bir çocuğun dışarı çıkıp oyun oynama isteğini tasvir ediyor. Jüri, fotoğraf için “Etkili aydınlatma, mekan ve çerçeveleme kullanarak konunun gereklilikleri yakalanmış” ifadelerini kullandı.

#HomeCaptured nedir ve yarışmaya nasıl katılabilirsiniz?

Dünya’nın dört bir tarafındaki amatör ve profesyonel fotoğrafçıların katılımına açık olan senelik fotoğraf yarışması, bu sene karantina devam ettiği müddetçe düzenlenmeye devam edecek.  Jüri üyeleri kazananları haftalık olarak ilan edecek ve ilk ikiye giren fotoğraflara para ödülü verilecek.

Fotoğraflar herhangi bir kamera ile çekilebilir ancak yarışmaya katılmak isteyen kişilerin uyması gereken bazı kurallar bulunuyor: Fotoğraflar, siteye jpg formatıyla yüklenmeli, çekilen kare evinizin sınırları dahilinde olmadı ve yarışmaya her 24 saatte bir, bir adet fotoğraf yükleyebilirsiniz.

Kazananlar, kompozisyonları, teknik kalite ve aydınlatmayı dikkate alan beş puanlı bir sistem kapsamında değerlendiren bağımsız bir jüri ekibi tarafından seçiliyor.

Kazananlar e-posta ile bilgilendirilir ve görüntüleri Xposure’un özel StayHome web sitesinde ve sosyal medya platformlarında yayınlanır.

Evde kaldığınız sürece, hayal gücünüzü kullanarak çektiğiniz bütün fotoğraflarla yarışmaya katılabilirsiniz.

Yarışmanın resmi duyurusunda şu ifadeler yer alıyor:

“Daha önce ilginizi çekmemiş olan bir dekoratif ev eşyası, evcil hayvanınızın sevimli bir özelliği, çocuğunuzun evde dolaşırkenki hareketleri veya boş sokaklarda, çok uzun süredir görmediğiniz bir detay. Bu yarışmada, konunuz sadece hayal gücünüzle sınırlı.”

Yarışmaya Cezayir, Batna’dan katılan Fatma Zohra Hamici’nin “teatime” isimli fotoğrafı, Şarika Xposure Uluslararası Fotoğraf Festivali kapsamında düzenlenen #HomeCaptured fotoğraf yarışmasının ilk haftasında birinci oldu.

 

Bahreyn’den yarışmaya katılan Hanan Rajab’ın “Wish” isimli fotoğrafı yarışmada ikinci oldu. Fotoğrafta, koronavirüs pandemisi nedeniyle kendimizi evlere kapattığımız bugünlerde bir çocuğun dışarı çıkıp oyun oynama isteğini tasvir ediliyor.

 

Suudi Arabistan Riyad’ın şehrinden yarışmaya katılan Saqr al Hueishi’nin “Taking Advantage of Time (Zamanın Avantajından Yararlanma)” isimli eseri. Fotoğrafçı, kızıyla yapmayı kaçırdığı şeyleri karantina sırasında yapmaya çalışmasını anlatıyor.

 

Cezayir Setif’ten yarışmaya katılan Zakaria Hadad’ın “Hope (Umut)” isimli eseri. Fotoğrafın açıklamasında “yakında karantinanın sona ermesini umut eden bir kare” ifadesi yer alıyor.

 

Irak’tan yarışmaya katılan Ali Raheem “Lady in Turban (Başörtülü Kadın)” isimli fotoğrafı.

 

Yarışmaya Bangladeş’in Chittagong’dan katılan Emran’ın “Sadness (Üzüntü)” isimli fotoğrafı. Fotoğrafın açıklamasında “Gözlerinde üzüntüyle, pencere kenarında oturup, arkadaşları ile oyun oynamak için karantinanın bitmesini bekliyor” ifadeleri yer alıyor.

 

Yarışmaya Abu Dabi’den katılan Muhammed Ahmed’in “Walnuts (Ceviz)” isimli eseri.

 

Yarışmaya Şarika’dan katılan Riyas Muhammed’in “Children (Çocuklar) isimli eseri.

 

Dubai’den yarışmaya katılan Danish Steiieh’in “Spices (baharatlar)” isimli fotoğrafı.

 

Yarışmaya Şarika’dan katılan Riyas Muhammed’in “Children (Çocuklar) isimli eseri.

The National