Medine’deki Mescid-i Nebevi ve Hz. Peygamber’in kabr-i şeriflerinin bulunduğu Yeşil Kubbe

Koronavirüs, Suudi Arabistan’daki geleneksel Ramazan atmosferini de etkiledi

Suudi Arabistan’da Ramazan manzaraları, mübarek ayın bereketinin taşıdığı maneviyatı yansıtır. Bununla birlikte Ramazan’a manevi bir hava veren aktiviteler arasında aile toplantıları ve son yıllarda ortaya çıkan internet etkinlikleri de bulunuyor. Ancak tüm bu faaliyetler, insanlar arasındaki ilişkilere ve hayata yeni bir denklemi dayatan koronavirüs günlerinin öncesinde kaldı.

Suudi Arabistan, ülkedeki tüm şehirlerde sokağa çıkma yasağı ilanı, şehirleri izole etme, şehirlerarası hava ve kara ulaşımını durdurma kararlarını aldığını açıklamasından bu güne yaklaşık 30 gün geçti. Vatandaşların çoğunluğunun buna alışması bekleniyor. Bu seneki Ramazan, bundan 70 yıl önce, ülkenin bazı bölgelerinde meydana gelen veba salgınından bu yana Suudi Arabistan halkının yaşadığı en zorlu ay olacak. Zira Suudi erkeklerin ve kadınların, büyük kalabalıkları bir araya getirmekten manevi bir lezzet aldıkları Ramazan sofraları artık mahallelerde veya büyük ailelerin evlerinde kurulmayacak. Bu Ramazanda ne şehirlerarası seyahat eden öğrenciler, ne de yemeğini paylaşan komşular olacak.

Mekke’de Mescid-i Haram, Medine’de de Mescid-i Nebevi bu yoksunluğun göze çarptığı en bariz mekanlardır. Zira Müslümanların oluşturduğu rengarenk ışık dalgaları pencerelerin önünden gece gündüz aralıksız devam eder, bir yanda Kabe’de tavaf eden insanlar, diğer yanda insani ilişkilere yeni bir can veren mübarek ayın getirdiği muhabbetle tanıdık tanımadık herkesin davet edildiği Ramazan sofraları belirirdi. Tarihi mekanları ve Hz. Peygamber’in kabr-i şerifinin ziyaret edildiği Selam Kapısı’ndaki yoğunluğuyla Medine, adeta medeniyetler çarşısı haline gelirdi. İftardan sonra mescitlerden gelen teravih sesleri Medine sakinlerinin evlerindeki en büyük mutluluk kaynağıydı.

Ramazan, yakın zaman öncesine kadar bedenle ruh arasındaki bağlılığa benzer bir kutlamaya vesile olurdu. Ülkenin batısındaki tarihi Cidde şehri, Ramazan vesilesiyle mola verilen en önemli duraklarından biriydi. Şehirden çeşitli sebeplerle birçok kafile geçerdi. Tarihindeki müstesna özelliğinin yanı sıra Cidde, Mekke’ye giden umrecilerin kafilelerine veya şehirde birkaç gün kalacak yolculara ev sahipliği yapardı. Bu sırada Suudilerin geleneksel Ramazan faaliyetleri, Ramazanlarda adeta parlak bir kültür dalgası meydana getirirdi. Bugün de bu gelenek yeniden diriltilmeye çalışılıyor. Aynı şekilde Suudilerin ilk başkenti Diriye, özellikle son iki yıldır çeşitli sosyal aktivitelerin yanı sıra sosyal platformlar için en önemli seçenek iken bu yıl “Diriye Geceleri”nin ihtişamlı parıltısından uzak bir Ramazan yaşanıyor.

Eş-Şarkiyye ve tarihi Kayseriye Çarşısı ıssız ve tenha bir halde. Hail şehri ve sarayları hayalet şehre dönüştü. Asir bir zamanlar dostların bir araya geldikleri köyler arasında kalan bir meydan iken bugün koronavirüs salgını sebebiyle sessizliğe büründü.

Şarkul Avsat