Abdullah bin Zayed ve Hindistan Dışişleri Bakanı ile görüştü

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed Al Nahyan, Hindistan Dışişleri Bakanı Dr. Subrahmanyam Jaishankar ile yaptığı telefon görüşmesi sırasında, iki ülke arasındaki dostluk, işbirliği ve stratejik ortaklık hakkında görüştü.

Çağrının başında Şeyh Abdullah bin Zayed, Hindistan Dışişleri Bakanı’nın mübarek Ramazan ayını tebrik etti ve BAE ile Hindistan Cumhuriyeti’ni on yıllardır bir araya getiren seçkin ilişkileri ve stratejik ortaklığı dile getirdi.

KORONAVİRÜS MÜCADELESİ ELE ALANDI

İki taraf, genel olarak dünyada ve özellikle Asya kıtasında yeni koronavirüsü Kovid-19 salgınının gelişmelerini ve iki ülke arasında mevcut olan iş ve ortak koordinasyonu ele aldı.

İki taraf, koronanın etkilerini kontrol altına almak ve iki dost ülke arasındaki uçuşları mümkün olan en kısa zamanda gerçekleştirmek için işbirliğini güçlendirmenin önemini vurguladı.

Şeyh Abdullah bin Zayed, salgının sağlık ve ekonomik durum üzerindeki etkilerini kontrol altına almak için bu dönemde dünyanın farklı ülkeleri arasında uyumlu çabaların ve işbirliğinin artırılmasının önemine dikkat çekti.

Aynı zamanda, BAE ile Hindistan arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin mevcut dönemde istikrara tanık olduğunu ve bu krizde iki dost ülke arasındaki etkili işbirliği ve sürekli koordinasyon sayesinde salgından etkilenmediğini belirtti.

Öte yandan, Dr. Subrahmanyam Jaishankar, iki ülke arasındaki seçkin ilişkileri ve onlarca yıldır sahip oldukları stratejik ortaklığı vurguladı.

Sözlerinin devamında, ortaya çıkan koronavirüsten dolayı bu zor dönemde iki ülke arasındaki mevcut işbirliğinin önemini vurgulayarak, etkilerini azaltacak ortak çalışma konusundaki istekliliğe işaret etti ve Hindistan’ın bu konuda ortaklarıyla açık bir ticari pazar sağlamak için çalışacağını söyledi.

Son olarak, BAE’nin koronavirüs ile mücadele etmek için gösterdiği çaba ve önlemlere övgüde bulundu.

WAM