Avrupa izolasyon önlemlerinin kaldırılacağı kritik bir haftaya giriyor

Dünya çapında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle yaşanan can kaybı 200 bini aşarken, Avrupa salgına karşı alınan izolasyon önlemlerinin kaldırılacağı kritik bir haftaya hazırlanıyor.

ABD, 54 bin 265 can kaybı ile en fazla ölümün yaşandığı ülke olurken, onu 26 bin 384 ölümle İtalya, 22 bin 902 kişinin hayatını kaybettiği İspanya, 22 bin 614 can kaybının kaydedildiği Fransa ve 20 bin 319 kişinin yaşamını yitirdiği İngiltere takip ediyor.

Dünyada koronavirüs salgınından en fazla etkilenen üçüncü ülke İspanya’da, çocukların altı haftadır ilk kez evlerini terk etmelerine izin verilecek.

Ülkede, 14 Mart’tan 9 Mayıs’a kadar sürmesi planlanan katı tedbirler uygulanırken, 14 yaşın altındaki çocukların sokağa çıkması yasaktı.

İspanya’da bugünden itibaren 14 yaşın altındaki çocukların yanlarında ebeveynleri ile saat 09:00 ile 21:00 arasında bir saat dışarı çıkmalarına ve en fazla bir kilometre uzağa gitmelerine izin verilecek.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, önümüzdeki Salı günü, Mayıs ayının ikinci yarısında izolasyon önlemlerinin kaldırılmasını öngören planını açıklayacak.

Fransa Başbakanı Edouard Philippe de önümüzdeki Salı günü, 11 Mayıs’ta başlaması beklenen izolasyonun kaldırılmasına ilişkin planı Parlamento önünde dile getirecek.

Kısıtlamaların kaldırılması ışığında, başta İtalya olmak üzere bazı ülkeler salgın hakkında daha fazla bilgi edinmek için ülke çapında 150 bin kişiye antikor testi yapılmasını öngören bir kampanya başlattı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ise izolasyon önlemlerinin kaldırılması ve hastalığı atlatanların iş gücüne yeniden katılmasını sağlamak için bazı ülkeler tarafından sunulan ‘Bağışıklık Pasaportu’ uygulaması hakkındaki çekincelerini ifade etti.

Koronavirüse yakalanıp tedavi gördükten sonra iyileşen kişilerin antikor üreterek bağışıklık kazandığı gerekçesiyle belge verilmesine değinen WHO, iyileşenlerin yeniden hastalık geçirmeyeceğine dair henüz bir kanıt olmadığına dikkat çekerek şu açıklamayı yaptı:

“Bağışıklık pasaportu gibi uygulamalar, standart kuralların dışına çıkılacağı için salgının yayılma hızını artırabilir. Hatalı testler insanları yanlış kategorilere ayırabilir. İnsanlar bağışıklık kazandığını düşünebilir ve sağlık önlemlerini göz ardı edebilir.”

ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüsü vücuda ‘dezenfektan enjekte’ edilerek tedavi etme önerisiyle küresel çapta tartışmalara yol açtı.

Güney Afrika, 75 ölümle Afrika’da salgından en kötü etkilenen ülke olurken, ülkede maske takmak izolasyon önlemlerinin hafifletileceği 1 Mayıs’tan itibaren zorunlu hale geldi.

Almanya’da koronavirüs ile mücadele kapsamındaki karantina ve kısıtlamaları dün protesto eden 100’den fazla eylemci gözaltına alındı.

Kanada’nın Ontario Eyaleti Başbakanı Doug Ford, izolasyon tedbirlerine karşı çıkan ve ekonomik çarkı durduran göstericileri eleştirerek, “Yasayı protesto edip çiğniyorlar ve kendileri de dahil olmak üzere herkesi riske atıyorlar” dedi.

İslam dünyası ise camilerin kapalı kaldığı, toplu iftar ve sahurların yasaklandığı bir Ramazan ayına girdi.

Resmi rakamlara göre 5 bin 650 kişinin hayatını kaybettiği İran’da Ramazan, mağazaların kısmi olarak yeniden açılmasından iki hafta sonra ikinci bir salgın dalgası yaşanacağına ilişkin korkular ile başladı.

İran Korona ile Mücadele Merkezi Başkanı Ali Rıza Zali, alışveriş merkezleri ve mağazaların yeniden açılması konusunda acele edildiğini söyleyerek, “Bu karar, Tahran’da yeni salgın dalgası oluşturabilir ve salgının kontrol altına alınmasını zorlaştırabilir” yorumunda bulundu.

Pakistan’da ise insanlar salgına karşı verilen tavsiyeleri göz ardı ederek camiler ve pazarlara akın etti.

Son günlerde vaka sayısında artış yaşanan Pakistan’da bulunan Pencap eyaletindeki 30 sağlık çalışanı, kendilerini korumak için gereken tıbbi malzemelerin eksikliği nedeniyle 10 gündür açlık grevi yapıyor.

Güney Amerika ülkesi Ekvador’daki bir hemşire de, Guayaquil şehrindeki bir hastanede yaşanan kabusu anlatarak, cesetlerin hastanedeki banyolara üst üste konulduğunu dile getirdi.

Şarkul Avsat