Çin ve Suudi Arabistan arasında 265 milyon dolarlık koronavirüs anlaşması

Suudi Arabistan, Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi (KSRelief) aracılığıyla Çin ile 9 milyon yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testi yapılmasını öngören 995 milyon riyal (265 milyon dolar) değerinde bir sözleşme imzaladı.

Kral Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın talimatları doğrultusunda imzalanan sözleşme, tüm tıbbi cihaz ve malzemelerin teminiyle birlikte 500 Çinli uzman ve teknisyenin ülkeye gelmesini, günde 10 bin test kapasitesine sahip bir mobil laboratuvar da dahil olmak üzere, ülkede farklı şehirlerde 6 büyük bölgesel laboratuvar kurulmasını öngörüyor.

Söz konusu Çinli uzmanlar, Suudi meslektaşlarını eğiterek, günlük kapsamlı saha kontrolleri yapacak ve 8 ay boyunca meslektaşlarını denetleyecek.

Sözleşmeye göre ülkedeki genetik harita analizi yapılacak ve 1 milyon örnek alınarak toplumun bağışıklık haritası da analiz edilecek. Bu da, devletin salgın kontrolüne ilişkin planlarının desteklenmesinde büyük etkisi olacak.

Bu sözleşme, koronavirüs testi tedarik edilmesi anlamında dünyadaki en büyük sözleşmelerden biri olarak kabul edilirken, ABD, İsviçre ve Güney Kore’deki çeşitli şirketlerden test satın alınması da planlanıyor.

Böylece hedeflendiği gibi ülke nüfusunun yüzde 40’ını oluşturan 14.5 milyon kişiye koronavirüs testi yapılmış olacak.

Şarkul Avsat