Fas’ta 3 bin 897 koronavirüs vakası

Fas Sağlık Bakanlığı son 24 saatte teyit edilen 139 koronavirüs vakasının kaydedildiğini böylece ülkedeki toplam koronavirüs vakası sayısının 3 bin 897’ye yükseldiğini duyurdu.

Fas Sağlık Bakanlığı’na bağlı Epidemiyoloji ve Hastalık Kontrolü Müdürlüğü Başkanı Dr. Muhammed el-Yubi yaptığı basın açıklamasında, 51 vakanın daha iyileşmesi ile hastalığı atlatan toplam vaka sayısının 537’e ulaştığını ve bir vakanın daha hayatını kaybetmesi ile toplam ölü sayısının 159’a yükseldiğini açıkladı. Ayrica laboratuvar test sonuçları negatif çıkan kişi sayısının 21 bin 546’ya yükseldi.

Öldürücülük yüzde oranı ile ilgili olarak yetkililer dün yüzde 4.1’e ulaşan oranın yavaş yavaş ve kademeli olarak azaldığını kaydettiler.

El-Yubi hastalığa yakalanan kişiler  ile temas kuran kişilerin takip edilmesi ile son 22 saatte kaydedilen 139 vakadan 118’inin tebit edilmesinin mümkün olduğunu bunun da kaydedilen vakaların yüzde 85’ine denk geldiğini belirtti.

El-Yubi salgının başlangıcından bu yana hastalığa yakalanan kişilerle temas kurması sebebiyle takip edilen kişilerin sayısının 17 bin 843’e ulaştığını belirterek şu anda 7 bin 48 kişinin en az 14 gün boyunca sağlık durumlarının takibinin devam edeceğine dikkat çekti.

El-Yubi ülkede hastaların coğrafi dağılımı hakkında değişiklik olmadığını belirtti. Kazablanka ve Settat doğrulanan vaka sayısı oranında en büyük oranı kaydediyor, ardından eşit düzeylerde Marakeş ve Safi, Fes, Meknes, Tanca, Tatvan, sonrasında Dra ve Tafilalt geliyor.

Şarkul Avsat