ABD’li milyarder Bill Gates

Bill Gates: ABD’de koronavirüs testlerine gereken öncelik verilmiyor

ABD’li milyarder Bill Gates, ABD hükümetinin koronavirüs (Kovid-19) salgını ile başa çıkma konusundaki tutumunu eleştirdi.

Yazılım devi Microsoft’un kurucusu, bugün yayınlanan Alman gazetesi Frankfurter Allgemeine Zeitung’a açıklamalarda bulundu. Gates, “ABD’de koronavirüs testlerine gereken öncelik verilmiyor” dedi.

Gates, ABD Başkanı Donald Trump yönetimini, toplumsal yaşamdaki kısıtlamaları hafifletme konusunda net bir rehberlikte bulunmadığını söyleyerek eleştirdi.

Öte yandan DPA’nın haberine göre Gates, Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in koronavirüs salgını kriziyle mücadele etmek için gösterdiği çabalara övgüde bulundu.

Gates, Merkel’in Almanya’da ‘bir lider figürü ve net bir ses’ olmaya çalıştığını ve aynı zamanda Fransa gibi ülkelerle salgınla mücadelede uluslararası çabalar harcadığını söyledi.

Gates, yıllardır dünyada sağlık kaynaklarının iyileştirilmesiyle ilgileniyor. ABD’li milyarder ‘Ebola’ salgınından sonra dünyanın gelecekteki bir salgınla yüzleşmeye hazır olmadığı konusunda uyardı.

Bill ve Melinda Gates Vakfı, koronavirüs salgınıyla mücadele için milyarlarca dolar nakit yardımı sağlıyor. Bu para, teşhis sistemleri, tedavi yöntemleri ve aşıların geliştirilmesine tahsis edildi.

Gates, ortaya çıkan koronavirüse karşı 18 ay içinde bir aşı bulunmasını bekliyor.

Şarkul Avsat