Evrim tutkunları için: Türler Nasıl ve Neden Çoğalır?

Bu kitapta, Peter ve Rosemary Grant, bu büyük bilim insanı tarafından ünlü ispinozların araştırılmasıyla yeni türlerin kökeni ve evrimi hakkında öğrendiklerimizi açıklıyor.

Charles Darwin’in 1835’te Galápagos Adaları’ndaki deneyimleri, devrimci bir teoriye yönelik düşüncelerini yönlendirmeye yardımcı oldu: Türlerin sabit olmadığı, birçok nesilde atalarından farklılaştığı ve evrimsel değişimin itici mekanizmasının doğal seleksiyon olduğu.

Princeton University Press web sitesinde yer alan bir inceleme yazısında, 34 yıllık bir süre boyunca, ispinozların evrimine ilişkin benzersiz gözlemlerini temel alan Grant çifti, 3 milyon yıl önce paylaşılan bir atadan 14 farklı türün evrimsel geçmişinin izlerini takip ediyor.

Grant çifti kitapta, tekrarlanan türleşme döngülerinin gaga boyutu ve şekli üzerindeki doğal seçilim ve kuş türünün ötüşlerindeki değişimin nasıl adaptif bir değişim içerdiğini de ortaya koyuyor.

Kitapta ayrıca Galápagos’u rakiplerinden ve yırtıcılardan nispeten uzak tutan coğrafi izolasyon da dahil olmak üzere ispinoz evrimini yönlendiren diğer faktörleri de açıklıyor. Bu faktörler: iklim değişikliği ve son 3 milyon yılda adaların sayısındaki artış olarak öne çıkmaktadır.

Arab News