İran: Bin 153 yeni koronavirüs vakası ve toplam 5 bin 710 ölüm kaydedildi

İran Sağlık Bakanlığı tarafından pazar günü yapılan açıklamada, ülkede koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle son 24 saatte 60 kişinin hayatını kaybetmesi ile toplam ölü sayısının 5 bin 710’a yükseldiği duyuruldu.

Resmi rakamlara göre bu sayı, İran’da son 46 günden bu yana kaydedilen en düşük ölüm sayısı olarak yer aldı.

İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kianush Cihanpur pazar günü, bin 153 yeni vakanın kaydedilmesinin ardından toplam vaka sayısının 90 bin 481’e yükseldiğini ve 3 bin 79 hastanın durumunun kritik olduğunu açıkladı.

İran Haber Ajansı’nın (IRNA) aktardığına göre, Bakanlık ayrıca toplam iyileşen vaka sayının 69 bin 657’ye yükseldiğini duyurdu.

Ruhani: Camiler ve dini merkezler açılacak

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani pazar günü erken saatlerde, koronavirüse yakalanma tehlikesinin düşük olduğu bölgelerde dini merkezlerin açılacağını duyurdu.

IRNA’nın haberine göre Ruhani “Ülke koronavirüsün yayılması ve sağlık bakanlığının kararlarına göre beyaz, sarı, kırmızı olarak bölgelere ayrılacak. Bu ayrıma binaen koronavirüs tehlikesinin daha az olduğu bölgelerde camiler ve dini merkezlerin açılmasına ve cuma namazlarının kılınmasına izin verilecek” ifadelerini kullandı. Ancak Cumhurbaşkanı bunun için tam bir tarih belirtmedi.

Ruhani, “Şu anda salgının sona ermesi için bir tarih belirlemek mümkün değil, henüz herhangi bir ilaç veya aşıya ulaşılamadı ve bu nedenle doğru bir ekonomik ve sosyal vizyon oluşturulamıyor” ifadelerini kullandı.

Şarkul Avsat