Rejim, Suveyda’da muhalifleri susturmak için yerel unsurları kullanıyor

Suriye’de Suveyda kırsalının 34 km güneydoğusunda bulunan Salkhad ilçesi rejim güçleri tarafından desteklenen yerel silahlı grupların yayılmasına tanıklık ediyor. Rejim güçlerine müttefik yerel bir grup, Şeyh el Kerame Güçleri üyelerini hedef alan bir operasyon gerçekleştirdi. Bölge halkı ise taraflara çatışmaları durdurma ve yerleşim bölgelerinde sivillerin hayatlarını tehdit eden şeylerden geri durma çağrısı yaptı.

Suveyda’dan kaynaklar, muhalif Şeyh el Kerame Güçleri’nin 3 üyesinin yaklaşık 4 gün önce güvenlik güçleriyle işbirliği içerisinde Şeyh Mehran Abid güçlerince pusuda öldürüldüğünü söyledi. Kaynak, geçtiğimiz hafta Salkhad’da gerilim patlak verdikten sonra bu gelişmelerin yaşandığını söyledi. Şeyh Mehran Abid yerel bir radyoya yaptığı açıklamada, rejim güçleri tarafından desteklenen unsurlar tarafından gerçekleştirilen bir operasyonla, silahlı kişilerin RPG-7 ile evi hedef aldığını söyledi.

Yerel kaynaklar, saldırı sırasında yaklaşık 4 gün önce bir pusu sırasında hedef alınan Mansur ailesinin iki üyesinin bulunduğu evde 3 kişinin cansız bedenine ulaşıldığını bildirdi. Güvenlik kaynaklarına göre, Şeyh el Kerame Güçleri’nin pusuda öldürülmesinin ardından grubun iki liderinin evinde yapılan aramalarda çok sayıda belge, mühimmat ve 8 araca Şam destekçileri tarafından el konuldu. Grubun 12 üyesi ise, güvenlik güçlerinin kontrol alanında ayrılarak Salkhad ilçesinin dışına kaçtı.

SANA haber ajansının Suveyda polis güçlerinden alıntıladığı haberinde, operasyonun, yetkili güvenlik hizmetleri ve halkla işbirliği içinde Salkhad bölgesindeki polis birimlerinin korunmasını ve ‘kanun kaçaklarının adalete teslim edilmesi’ amacıyla gerçekleştirildiği kaydedildi. Haberde, operasyonun halkın baskısı altında aranan bir dizi kişinin teslim olması, çeşitli miktarlarda silah, mühimmat, belge ve kimliğe el konulmasıyla sonuçlandığı aktarıldı. Kaynak, operasyonların aranan kişilerin yakalanıncaya dek devam edeceğini bildirdi.

Suveyda bölgesi, bölge sınırları dışarısında askerlik hizmetine katılmayı reddeden silahlı yerel grupların çatışmasının hakimiyeti altında.

Şarkul Avsat