Yemen’de beş il, ayrılıkçıların “özerklik” iddiasını reddetti

Yemen’de ayrılıkçıların bağlı olduğu Güney Geçiş Konseyi, uluslararası tanınan Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi ile barış anlaşmasını yok sayarak bir gecede olağanüstü hâl ilan etti.

Ayrılıkçılar, hükümeti yolsuzluk ve kötü yönetimle suçlayarak güney liman kenti Aden ve diğer güney eyaletlerini “kendilerini yöneteceklerini” belirtti.

Hükümet Hadramevt, Şebve, Mehra, Ebyen, Sokotra illerinin yerel ve güvenlik yetkililerinin, kararı “açık ve kesin bir darbe” olduğunu belirterek reddettiklerini söyledi. Bazı iller kendi açıklamalarını yaparak bu adımı kınadıklarını belirtti.

HUSİLERE KARŞI ANLAŞMA YAPILMIŞTI

Brüksel merkezli Uluslararası Kriz Grubu’nda Yemen uzmanı olan Peter Salisbury, Hadi hükümeti ve ayrılıkçı gruplar arasındaki gerilimin aylardır tırmandığını söyledi. Salisbury, her iki tarafın da barış anlaşmasını ihlal ettiklerine dair birbirlerini suçladıkları ve çatışmaya devam etmek için güç oluşturduklarını söyledi.

Her iki taraf da, Kasım ayında aralarındaki çatışmayı durdurması ve İran destekli Husi militanlarına karşı birleşme amacıyla bir anlaşmaya vardı. Ancak anlaşma daha uygulanmadı.

Yemen iç savaşı Husilerin, aralarında başkent Sana’nın da olduğu ülkenin kuzeyini kontrolü altına almasıyla 2014 yılında başladı. Sonraki sene, İran destekli gruba, bir Arap Koalisyonu, müdahale etti.

Arab News