Suudi Arabistan Futbol Federasyonu: Ligin iptali söz konusu değil

Suudi Arabistan Futbol Federasyonu Başkanı Yaser el Meshal, ligin yeniden başlama tarihinin henüz net olmadığını söyleyerek, konuyla ilgili yetkili makamlarla sürekli koordinasyon halinde olduklarını söyledi.

DPA’ya özel açıklamalarda bulunan Meshal, Futbol Federasyonu’nun, ortak spor hedeflerine ulaşabilmek adına Prens Abdulaziz bin Turki el Faysal liderliğinde Spor Bakanlığı ile uyum içerisinde çalıştığını söyledi.

Federasyon Başkanı açıklamasında, “Yeni ip koronavirüsün (Kovid-19) etkileriyle sistemli çalışıyoruz. Uzman kurumların dengeli hükümet planına uygun ilerliyoruz” şeklinde konuştu.

Salgının ekonomik etkileri ve kulüplerdeki yabancı oyuncusu sayısında azalma eğilimine de değinen Meshal, “Suudi Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu olarak, son toplantıda önümüzdeki iki sezon için aynı sayıda yabancıyı duyurduk. Şimdilik sayıyı değiştirmek gibi bir niyetimiz yok” dedi

Suudi Arabistan Spor Bakanlığı, Mart ayı ortasında Suudi Ligi dahil olmak üzere ülkedeki tüm spor faaliyetlerinin askıya alındığını duyurmuştu

Sezonun iptalinin söz konusu olmadığını dile getiren Meshal, sadece faaliyetlerin askıya alındığını, koşullar izin verdiği sırada ilgili makamlarla koordineli olarak lige devam edebileceklerini bildirdi.

Meshal, koşulların spor faaliyetlerinin Ağustos ayında başlamasına izin vermesi halinde, uygun takvim geliştirmek için çalışacaklarını kaydetti.

Açıklamasında Futbol Federasyonu’nun çalışmalarının durmadığını vurgulayan Meshal, federasyonun uzaktan da olsa mevcut şartlarla çalışmasını sürdürdüğünü dile getirdi.

Faaliyetlerin askıya alınma sürecinde finansal konuya da açıklık getiren Meshal, “Doğal olarak, Suudi Futbol Federasyonu’nun gelirleri futbol faaliyetlerinin durması nedeniyle azalacak. Bu vesileyle, aylık maaşlarını düşürme girişimleri için takımlarımızdaki teknik ve idari kadrolara teşekkür ediyorum” dedi.

Şarkul Avsat