Suudi Arabistan’da bir milyon kişi aktif tarama uygulamasından yararlandı

Suudi Arabistan tarafından dün yapılan açıklamada, son 24 saat içerisinde bin 289 kişide daha yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edildiği duyuruldu.

Ülkedeki toplam vaka sayısı 18 bin 811’e yükselirken 117 kişinin yoğun bakımda olduğu bildirildi.

Suudi Arabistan’da son 24 saat içerisinde 174 kişinin hastaneden taburcu olmasıyla ülkedeki iyileşen kişi sayısı da 2 bin 531’e yükseldi. Ülkede yaşları 43 ila 82 arasında değişen 5 kişinin daha ölmesiyle toplam can kaybının 144 olduğu kaydedildi.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed el-Abdulali düzenlediği basın toplantısında mevcut pandeminin devam ettiğini belirterek toplumu virüsten korumak adına alınan önlemlere dikkati çekti. Sözcü, Bakanlık tarafından verilen talimatlara uyulması ve evde kalmaya devam edilmesi halinde küresel salgın krizinin üstesinden gelinebileceğini vurguladı.

Koronavirüs salgınının yoğun görüldüğü bölgelerde aktif tarama testlerinin yaklaşık iki hafta önce başladığını ifade eden Bakanlık Sözcüsü, şu ana kadar 1 milyon kişinin bu hizmetten faydalandığını kaydetti.

Sözcü, bağışıklık konusunda çalışmaların devam ettiğini belirterek Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) elinde virüsten iyileşen ve antikorları olan kişilerin ikinci bir Kovid-19 enfeksiyonundan korunduğuna dair bir kanıt bulunmadığı açıklamasını hatırlattı.

Şarkul Avsat