Suudi Arabistan’da mağaza ve AVM’ler açılıyor

Suudi Arabistan’da koronavirüs tedbirlerinin gevşetilmesi kapsamında açılacak olan mağaza ve alışveriş merkezlerinin uyması gereken yeni tedbirler açıklandı.

NAKİT PARA KULLANILMAYACAK

Koronavirüs tedbirlerinin gevşetilmesiyle açılacak işletmelerin uyması gereken tedbirler arasında iş yerlerinin 24 saatte bir dezenfekte edilmesi ve banknotla ödeme alınmaması da yer alıyor.

15 YAŞ ALTI YASAK

Müşterilerin mağazada sosyal mesafelerini korumaları gerekiyor ve içeriye 15 yaşın altındaki çocukların girmesine izin verilmeyecek. Sinemalar, oyun ve eğlence alanları gibi mekanlarının yanı sıra namaz odaları ve soyunma odalarının kapalı olması gerekiyor.

ASANSÖRE İKİ KİŞİ BİNEBİLİR

Alınan ürünlerde nakit ödeme yapılmaması, ödemelerin elektronik olarak yapılması ve satılan ürünlerde değişim ya da iade yapılmaması gibi kurallar da yer alıyor. Asansörler sadece alışveriş merkezinde yürüyen merdiven veya merdiven yoksa kullanılabilir ve aynı anda sadece iki müşteri asansöre binebilir.

MASKE ŞART

Müşteriler ve çalışanlar sürekli maske takmak zorunda.  Alışveriş merkezi yetkilileri tüm ziyaretçilerin tedbirlere uymasını sağlamak için yeterli güvenlik personeli sağlaması gerekiyor.

ATEŞİ 38’İN ÜSTÜNDE OLANLAR AVM’YE ALINMAYACAK

Alınan yeni tedbirler arasında koridorlardan masaların, sandalyelerin ve dinlenme alanlarının kaldırılması, vale parkının bulunmaması da yer alıyor.  Aynı zamanda insanların ateşlerini ölçmek için alışveriş merkezlerine tıbbi muayene ve sterilizasyon ünitelerinin yerleştirilmesi de gerekİyor. Ateşi 38 santigrat derecenin üzerinde olan hiç kimsenin alışveriş merkezine alınmaması da gerekiyor.

ELDİVEN DE ŞART

Alışveriş merkezleri girişlerinde ziyaretçiler için her zaman eldiven ve maske bulundurulmalı ve güvenlik görevlileri ziyaretçilerin girişte maske ile eldivenleri takmalarını hatırlatmalı.

Birinin koronavirüs olduğundan şüpheleniliyorsa, kişi karantina odasına alınacak ve derhal sağlık yetkililerine bildirilecek.

Arab News