Yüz maskeleri tek başına KOVID-19’dan korumuyor

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı Sözcüsü yaptığı açıklamada, bir yüz maskesinin tek başına bireyleri koronavirüsten korumayacağını söyledi.

Bakanlık Sözcüsü Muhammed Al-Abd Al-Aly, insanların kendilerini ve başkalarını korumak için el hijyeni ve sosyal mesafeyi uygulamasının önemli olduğunu belirtti.

Al-Aly, ‘’Sosyal mesafeyi koruyarak maske takmak, el sıkışmak, yüzeylere dokunmak ve sonra yüze, gözlere, burun ve ağza dokunmak, önerilen sağlık önlemlerine meydan okuyan faktörlerdir. Bu nedenle, bir yüz maskesi bir kişiyi enfeksiyondan korumaz’’ diye konuştu.

Al-Abd Al-Aly, insanlara evden gereksiz yere ayrılmamak da dahil olmak üzere yetkililer tarafından uygulanan önleyici tedbirleri takip etmelerini hatırlatarak, ‘’Salgının bu aşamasında, vakalar semptom gösterip göstermediğine bağlı olmaksızın artmaktadır. Bir kişi farklı insanlarla bir araya gelebileceği bir bölgeye gidiyorsa, diğer insanların damlacıklara maruz kalmasını önlemek için ağzını ve burnunu doğru ve sürekli olarak örtmelidir, bu da virüse yakalanma şansını azaltır’’ diyerek sözlerine devam etti.

SUUDİ ARABİSTAN’DA YENİ VAKALAR VAR

Suudi Arabistan, yüzde 23’ü Suudi ve yüzde 77’si yabancı olmak üzere toplam bin 266 yeni KOVID-19 vakası kaydedildiğini bildirdi.

Suudi Krallığı’ndaki toplam vaka sayısı 20 bin 77’dir ve 118’i kritik durumda olan 17 bin 141 aktif vaka bulunmakta.

Bakanlık Sözcüsü Al-Abd Al-Aly, 253 yeni iyileşen vaka açıkladı ve toplam iyileşen kişi sayısını 2 bin 784 olarak teyit etti. Sözcü ayrıca 8 yeni ölümle beraber toplam ölen kişi sayısının 152’ye yükseldiğini açıkladı.

Virüs kaynaklı meydana gelen son ölümler; Cidde’de 1 Suudi Arabistanlı erkek, Mekke’de 2 Suudi Arabistanlı kadın ve Mekke ve Cidde’de 5 yabancının ölümü olarak meydana geldi. Ölen bu kişilerin çoğunun kronik hastalıklardan muzdarip olduğu belirtildi.

Arab News