Mısır Ezher Şeyhi Dr. Ahmed Et-Tayyib

Ezher Şeyhi: İslam savaş ve kan dökmeyi istemiyor

Mısır Ezher Şeyhi Dr. Ahmed Et-Tayyib, ahlak ve merhamete dönmedikçe şiddetli krizlerden kurtulmanın bir yolunun olmadığını söyleyerek, İslam’ın savaş ve kan dökmeyi istemediğini, Müslümanların sadece kendisiyle savaşanlarla savaştığını belirtti.

Tayyib açıklamasında, eğer İslam’da bir savaş varsa düşmanı püskürtmek ve kendini savunmak için Müslüman’ın mücadele edebileceğini ve bu süreçte adil olması gerektiğini çünkü hak ihlali gerçekleşirse bu gayri müslimde olsa Allah’ın nefret ettiği bir saldırı haline geleceğine söyledi. Bunun bir merhamet şekli olduğunu belirten Şeyh, Müslümanların kendilerini savunmak için savaşmaya zorlanması halinde rahipler, çocuklar, kadınlar, köylüler, yaşlılar ve düşman ordusundaki körler gibi kişileri öldürmelerine izin verilmediğini kaydetti.

Ezher Şeyhi dün yaptığı açıklamada, merhametin şeriatın onurlu bir insan yaşamını garanti altına almak, sevgi ve şefkat duygusunu derinleştirmek ve yeryüzünün inşasına ulaşmak için bize göstermeyi emrettiği en önemli ahlaki nitelikler arasında olduğuna değinerek, merhametin olmaması halinde insanların yaşamının kaosa dönüşeceğini ve sosyal parçalanmaya yol açacağını söyledi. Tayyip ayrıca, merhamet yoksunluğunun ruhtaki kötülükleri ortaya çıkarabileceğini, savaşları ateşleyebileceğini aktardı.

Tayyip, İmam et-Tayyip programındaki açıklamasında, merhamet ve türevleri gibi kelimelerin Kuran-ı Kerim’de 199 yerde geçtiğini dile getirerek, anlamlarından birinin de sevgi olduğunu ve bunun dünyadaki tüm yaratılmışları içerdiğini bildirdi.

Et-Tayyip programı her yıl Ramazan ayında Mısır ve Arap dünyasında birçok kanalda yayınlanmasının yanı sıra Ezher’in Facebook ve resmi sosyal medya hesaplarından da canlı yayınlanıyor.

Şarkul Avsat