ABD ile yaşanan gerilimler sürerken İran, “Nour” adını verdiği bir askeri uydu fırlattı

Pentagon, İran’ın askeri uydusunu ‘yuvarlanan web kamerası” diyerek küçümsedi

ABD Uzay Komutanlarından General Jay Raymnond’un geçtiğimiz Pazar attığı tweette, İran’ın uzaya ilk kez başarıyla gönderdiği askeri uydusunun Pentagon’un düşüncesine göre herhangi bir istihbarat tehdidi oluşturmadığını açıkladı.

22 Nisan’da yörüngeye yerleşen Nour uydusu ABD askeri yetkilileri tarafından, her biri bir litreden fazla hacmi olmayan ve 1,3 kilogramdan hafif üç ekleştirilmiş birimi ile küçük bir 3U Küp Uydu olarak sınıflandırıldı.

 

General, “İran görüntüleme kapasitesinin olduğunu söylüyor, ana aslında uzayda yuvarlanan bir web kamerasından farkı yok, intelin sağladığına benzemiyor” diye yazdı.  Raymond, “#spaceishard,” (Uzay zordur) diye tweetine ekleme yaptı.

Raymond bu uydudan gelebilecek her tür tehdidi küçümsediği sırada ABD Tahran’ın uzaya bir uydu yerleştirebilme becerisinin, uzun menzilli füze kapasitesinde önemli bir ilerlemeyi gösterdiğini, Ortadoğu’daki ABD kuvvetleri ve müttefiklerine yönelik daha büyük bir tehdit oluşturduğu konusunda uyarıda bulundu.

Geçtiğimiz hafta ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran’ı Birleşmiş Milletlerin Tahran’ın nükleer kapasiteli balistik füze faaliyetlerine karşı aldığı 2015 Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal etmekle  suçladı.

Cumartesi günü, Pompeo, Birleşmiş Milletlerin Ekim ayında sona erecek olan İran’a yönelik konvansiyonel silah ambargosunu uzatılması çağrısında bulundu.

Pompeo, “Barışsever bütün uluslar, İran’ın balistik füze teknolojilerindeki ilerlemesine itiraz etmeli ve İran’ın tehlikeli füze programlarını kısıtlamak için bir araya gelmelidir” dedi.

Arab News