'Isjod wa Iqtareb' (Secde et ve yakın dur) adlı eserin sahibi Suudi Arabistanlı sanatçı Nabila Abuljadayel, fikrin durumun gerçekliğinden geldiğini söylüyor.

Kabe’nin temizlikçisi

Resimde, Mekke’deki Ulu Camii’nin avlusunda daha dizlerinin üzerinde oturan bir temizlikçi, normal zamanda çok hareketli ve kalabalık olan bu yerdeki tek ibadet eden kişi olarak görülüyor.

Boşluk, durgunluk ve tefekkür anı, küresel boyutta etkili olan sağlık durumu sırasındaki Müslümanların durumunu bu tabloda yakalanıyor. Eser, Suudi Arabistan yetkililerinin, koronavirüsün yayılmasını önlemek ve insanları enfeksiyondan korumak için Ulu Cami’yi kapatma kararını yansıtıyor.

Suudi Arabistanlı sanatçı Nabila Abuljadayel, Krallığın koronavirüs sırasındaki durumunu anlatmak için ‘Isjod wa Iqtareb’ (Secde et ve yakın dur) adlı esere imza attı. Kral Selman İnsani Yardım Merkezi’nin İyi Niyet Elçisi olan Abuljadayel, resim fikrinin gerçeklikten geldiğini söylüyor.

Nabila Abuljadayel Arab News’a yaptığı açıklamada ‘’Bu eser için ilham kaynağım, hayatımda ilk kez Mescid-i Haram’ı (Ulu Cami) ziyaret edemeyeceğim, fikrini,  eşi benzeri görülmemiş bu eşsiz anı temel olarak aldı. Ayrıca, bunu yapabilmenin büyük şeref, ayrıcalık ve nimet olduğunun farkına varmamı sağladı’’ diyor.

Abuljadayel, şu an en yüksek statüye sahip olanların, aslında yaşamlarını bu kutsal alana hizmet etmeye adamış olanların olduğunu fark ettiğini belirterek, ‘’Kabul etmeliyiz ki, burada çalışan meçhul ve isimsiz işçiler dünyadaki en iyi fırsata sahipler” diyerek sözlerine devam ediyor.

Suudi Krallığı, geçen ay tüm Umre ziyaretlerini koronavirüs tedbirleri nedeniyle askıya aldı ve yetkililer, dezenfeksiyon ve sterilizasyon önlemleri dahilinde Ulu Camii’yi temizledi.

Abuljadayel, ‘’Gece gündüz Allah’a hizmet eden bu insanlar şimdi yalnız ibadet ediyorlar. Bu olay inancımızı somutlaştırıyor. Alçakgönüllülüğün önemini doğruluyor. Bu bizlere Allah’ın gözünde nasıl eşit olduğumuzu gösteriyor. Bu kriz, insanlığın yaşadığı bu sıkıntı karşısında insanın meydan okumasını kanıtlayan bir tarihe dönüşecek’’ diye konuşuyor.

Eser hakkında Twitter’daki Müslümanlar da görüşlerini paylaştılar. Twitter’da Areej Al-Rowaily (@al_areej_des), ‘’İsimsiz askerlerden geriye kalan tek kişi. Eser sahibi Nabila Abuljadayel’’ derken,  Mohammed Al-Qadi (@moealqadi) ise herkesin ortadan kaybolduğunu ve bu kutsal eve hizmet edenlerin şimdilerde Kâbe’de dua etmeye devam ettiğini söyledi.

Bir başka Twitter kullanıcısı Fahda Bint Saud (@fahdabntsaud) ise sanat eserinden çok etkilendiğini ve onu ‘en güzel resimlerden biri’ olarak nitelendirdiğini açıkladı.

Arab News