WHO Çin’den, ‘koronavirüsün kaynağının araştırılması daveti’ talebinde bulundu

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bugün, yeni tip koronavirüsün hayvan kaynaklı ile ilgili olduğuna dair araştırma yapmak için Çin’den davet talebinde bulundu.

WHO Basın Sözcüsü Tarik Jasarevic, örgütün, Çin hükümetinin daveti üzerine virüsün hayvan kaynaklı olup olmadığının araştırılması için uluslararası ortaklarla çalışmaya istekli olacağını söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, dün, virüsün Çin’in Wuhan kentindeki bir laboratuvardan çıktığına ilişkin elinde kanıtlar olduğunu ifade etmişti.

Trump, Beyaz Saray’da “yaşlıların korunması” konusunda düzenlenen panelde gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Muhabilerden biri, Kovid-19’un Wuhan’daki bir laboratuvardan çıkmış olduğu iddialarına ilişkin Trump’a, “Vuhan Viroloje Enstitüsünün virüsün kaynağı olduğuna dair size yüksek derecede güven veren bir kanıt gördünüz mü?” sorusunu yöneltti. ABD Başkanı ise soruya, “Evet gördüm” şeklinde cevap verdi.

Kanıtlara dair ayrıntılı bilgi vermeyen Trump, Çin’e caydırıcı ‘gümrük vergileri’ uygulayabileceklerini belirtti.

Trump, ABD ekonomisini büyük ölçüde zayıflatan salgının başından bu yana Çin’e suçlamalarda bulunuyor.

Diğer yandan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yeni tip koronavirüsün yayılması hakkında Çin’deki laboratuvarlar konusunda hala endişeli olduklarını ve ‘dünyanın salgının orada nasıl başladığını anlamak zorunda olduğunu’ söyledi.

ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü (IC) dün yaptığı açıklamada yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) “insan yapımı olmadığı veya genetik olarak değiştirilmediği” sonucuna vardıklarını duyurdu.

Şarkul Avsat