‘Umm Haroun’a Kuveytli aktris Hayat Al-Fahad hayat veriyor.

Yahudi karakterlerin yer aldığı Ramazan draması Ortadoğu’da tartışmayı körükledi

Ramazan ayı için MBC’de yayınlanan bir Yahudi ebenin başından geçenlerle ilgili bir dönem draması, Körfez Bölgesi’nin sosyal tarihine ışık tutarken aynı zamanda Arapların İsrail’le “normalleşmesini” teşvik eden bir girişim olarak görülüyor.

‘Umm Haroun’ (Harun’un annesi), 1930’lardan 1950’lere kadar bir Körfez Bölgesi Arap devletinde çok dinli bir topluluk hakkında kurgusal bir dizi. Dizi, kutsal Ramazan ayının başlamasıyla beraber Cuma günü MBC kanalında yayınlanmaya başladı.

Dizinin yayınlanması, birkaç Körfez devletinin yakın geçmişte koparak şimdiye kadar  göz ardı ettiği, ancak İran’la yüzleşme konusunda ortak bir zeminde bir araya gelmeye başladığı İsrail’le ilişkilerin başladığı bir zamana denk geliyor.

Bazıları ABD’nin Ortadoğu barış planını destekleyerek mevcut  çatışmalardan kurtulmak isteyen Arap dünyasının yanında olduğu yorumunu yapıyor.

Bu arada Mısır ve Ürdün, İsrail ile barış anlaşmaları olan tek Arap devletleridir.

Filistinli İslamcı grup Hamas’tan bir yetkili olan Basim Naeem, dizinin yayınlanmasından önce kınayarak ‘dizinin Yahudi halkını sempatik bir şekilde tasvir ettiğini ve  kültürel bir beyin yıkaması’ olduğunu söyledi.

Hamas, diğer Filistinli gruplar gibi ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin belirlediği barış planına şiddetle karşı çıkıyor.

Dizinin senaristleri, Bahreynli Muhammed ve Ali Abdel Halim Shams kardeşler, dizinin siyasi bir mesajının olmadığını belirterek, ‘’İnsanlar diziyi seyretmeden önce konuşup yargıladılar. Dizide, Müslümanların gayrimüslimlere sevgi, iyi niyet ve barış göstermeye odaklanması anlatılıyor’’ diyor.

Arap dünyasının en büyük özel yayıncısı olan MBC televizyonu, verilere göre dizinin Ramazan ayında Suudi Arabistan’da gösterilen ilk beş dizi arasında en çok oy alan bir Körfez draması olduğunu söyledi.

MBC sözcüsü Mazen Hayek, ‘Umm Haroun’un ana mesajının insan olduğunu ve  insanları ‘ne olduklarına bakmadan’ iyileştiren bir hemşirenin hikayesine odaklandığını belirterek, ‘’Dizimiz aynı zamanda hoşgörü, ılımlılık ve açıklığa da odaklanıyor. Ortadoğu’nun on yıllardır aşırılık yanlılarının etkisinde kaldığını ancak bunun aslında ne kadar yanlış olduğunu gözler önüne seriyor’’ diye konuştu.

Arab News