Rusya, 1945’teki Berlin işgaliyle ilgili gizli belgeleri yayınladı

Rusya, İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden 75 yıl sonra Berlin işgali hakkında bazı gizli belgeler yayınladı.

Berlin savaşı 2 Mayıs 1945 tarihinde sona ermişti. Rusya Savunma Bakanlığı tarafından web sitesinde yayınlanan belgelerde, yaklaşık iki hafta süren çatışmalarda Kızıl Ordu’nun Nazi Almanya’sından güçlü direnişle karşılaştığı bilgisi yer aldı.

Belgeler, Alman başkenti üzerindeki savaşların detaylarını ve Almanya’daki Sovyet Kuvvetlerinin Başkomutanı Georgiy Jukov’un raporlarını içeriyor. Raporlardan birinde “Her sokak, her mahalle, her ev, her daire, her oda ve her mahzen, düşmana karşı azimle savaşıyor” ifadesi yer aldı. Belgelere göre, savaşta on binlerce sivilin öldüğü ve iki milyondan fazla insanın gıda sıkıntısı çektiği bilgisi yer aldı.

Rusya’nın II. Dünya Savaşı hakkında defalarca tarihi belgeler yayınladığı biliniyor. Rusya Savunma Bakanlığı, buna gerekçe olarak, ‘tarihi gerçeği korumak’ istediklerini belirtti.

Berlin’deki savaştan birkaç gün sonra, Alman silahlı kuvvetleri koşulsuz teslim olmayı kabul etmişti.

9 Mayıs, Sovyetler Birliği’nin Nazi Almanya’sı üzerindeki zaferi nedeniyle Rusya için en önemli milli bayram kabul ediliyor. Almanya ise 8 Mayıs’ta, Nazi rejiminden kurtuluş gününü kutluyor.

Bu kapsamda her yıl Moskova Kızıl Meydan’da düzenlenen askeri geçit töreni, bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle ertelendi.

Şarkul Avsat