Ürdün İsrail’in güney çiftliklerine erişimi sona erdirdi

Ürdün Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, İsrailli çiftçilerin artık Ürdün’ün güneyindeki yerleşim bölgesinde bulunan tarlalarında çalışmalarına izin verilmeyeceğini ve tarihi barış anlaşmasını desteklemek amacıyla 25 yıldan fazla süren anlaşmaya son vereceğini söyledi.

Duyuru, Ürdün’ün İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria’nın bazı bölgelerini ilhak etme planlarına karşı olmasını yansıtıyor.

1994 tarihli barış anlaşmaları kapsamında Ürdün; İsrail’e Baqura ve Ghamr sınırlarında iki küçük alanları 25 yıl sürecek şekilde kiraya verdi. Geçen yıl Ürdün, kiraları yenilemeyeceğini söyledi, ancak İsrailli çiftçilere mahsullerini Ghamr’da bir sezon daha hasat etmelerine izin vermeyi kabul etti. Bununla birlikte, çiftçilerin eski alanlara serbestçe girmelerine izin verme sistemi yerine vize almaları ve ülkeye resmi sınır geçişleri yoluyla girmeleri gerekiyordu.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Dhaifallah Al-Fayez ek hasat döneminin ‘bu akşam sona ereceğini’ söyledi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan ise bu açıklamayla ilgili bir yorum yapılmadı.

İsrail’in Arap ulusuyla ikinci barış anlaşması büyük bir iyimserlikle başladı, ancak ilişkiler giderek kötüleşti.

Anlaşma, her iki ülke için sıkı güvenlik işbirliğini ve ortak ekonomik projeleri sürdüren hayati bir stratejik varlık olmaya devam ediyor. Ancak İsrail’in Batı Şeria’yı işgali ve Ürdün’ün Müslüman kutsal alanları üzerinde velayet haklarına sahip olduğu Doğu Kudüs’teki politikaları defalarca gerginlik yarattı. Ürdün’ün nüfusunun büyük bir kısmı Filistinli ve kamuoyu İsrail ile ilişkilerin normalleşmesine büyük ölçüde karşı.

Ürdün, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun Batı Şeria’nın İsrail yerleşimleri ve stratejik Ürdün Vadisi gibi büyük bölgelerini ilhak etme planını kınayarak diğer Arap ülkelerine katıldı. Filistin’in bütün Batı Şeria’yı da içeren bağımsız bir devlet kurma umudunu ortadan kaldıracak ilhak planı, uluslararası alanda tepki çekti.

Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Al Safadi ilhakın ‘’İki devletli bir çözümü öldüreceğini, barış sürecinin temellerini zayıflatacağını ve çatışmayı başlatacağını’’ söyledi.

The National