Usame Bin Ladin ve onu öldüren ABD askeri Rob O'Neill

​Bin Ladin’i öldüren ABD askeri operasyonun detaylarını anlattı

ABD Donanması’na bağlı Özel Kuvvetler, dünyada aranan teröristler listesinde ilk sırada yer alan El Kaide eski lider Usame bin Ladin’i, 1 Mayıs 2011’de Pakistan’ın Abbottabad şehrinde gizlendiği binaya düzenledikleri operasyonla öldürmüştü.

Söz konusu operasyonda Usame bin Ladin’i öldüren, ABD donanmasından emekli asker Robert O’Neill, Fox News kanalında yayınlanan ‘Usame Bin Ladin’i öldüren adam’ isimli belgeselde o gün yaşadıklarını anlattı.

ABD’li emekli asker, iki bölüm olarak hazırlanan belgeselde, yanındaki ekip ile ABD tarihinin en önemli operasyonlarından biri için hazırlama yöntemlerini anlattı.

O’Neill, daha sonra operasyonu gerçekleştirmek üzere Pakistan’a gittikleri uçakta düşündüklerini dile getirerek,  “Haftalar süren eğitim ve 82 dakikalık bir uçuşun ardından bu görevi yerine getirip onu öldüreceğimizi hissettim” dedi.

Gerçekleştirdikleri operasyonu ‘tek yönlü bir görev’ olarak nitelendiren O’Neill, Bin Ladin’in yaşadığı kompleksin bulunduğu bölgenin, dağlardaki eğitim yerleri veya çöl gibi değil bir şehire benzediğini anlattı.

O’Neill, Bin Ladin’i öldürme anını ise şu ifadelerle anlattı:

“Hepimiz merdivenlere yönelerek odaya çıktık. Henüz büyük adamı (Bin Ladin) görmemiştik. Bir perdenin arkasına geçtik. Bir grup kadınla, kızları ve eşlerinden biriyle karşılaştık. Üzerlerinde patlayıcı kemerler taşıdıklarını düşündük. Ancak ekip üyelerinden biri, hayatını riske atarak onlarla mücadele etti. Bin Ladin’i bulduğumda, kolu eşlerinden birinin omzundaydı. Onu koridora doğru ittim. Sonra binlerce kez gördüğüm yüzüne baktım.”

Söz konusu belgeselde kendisine ‘Ona ölmeden önce bir şey söyledin mi’ şeklinde bir soru yöneltilen O’Neill, “Hayır sadece bir saniye yüz yüze geldik. Hepsi bu” diyerek yanıt verdi.

Şarkul Avsat