Cezayir Başbakanı Abdulaziz Cerrad

​Cezayir’de koronavirüs vaka patlaması

Cezayir Başbakanı Abdulaziz Cerrad, koronavirüs vaka sayısındaki büyük artışın ardından dün, bazı ticari faaliyetleri yeniden askıya alma uyarısında bulunarak, salgına karşı verilen mücadelede zafere ulaşmak için Cezayirli vatandaşları bireysel ve kolektif bir sorumluluk ruhuyla hareket etmeye çağırdı.

Ülkenin doğusundaki Konstantin şehrinin ziyareti sırasında Cerrad, Koronavirüs vaka eğrisinin yeniden yükselme trendi gösterdiğini, bu gelişmenin, son zamanlarda vatandaşlara yönelik kısıtlamaların kaldırılmasıyla tanınan bazı ticari faaliyetler ve kolaylıkları geri çekmeyi zorunlu hale getirdiğini belirtti. Cerrad, ticaret ve tüketici örgütlerinin ısrarına yanıt olarak, hükümetin bazı ticari faaliyetler üzerindeki kısıtlamaları hafiflettiğini ancak bu hafifletmenin, vatandaşların sağlık tavsiyelerine uymaları şartıyla getirildiğini açıkladı.

Şarku’l Avsat’ın Alman Haber Ajansı’na (DPA) dayandırdığı habere göre Cerrad şöyle eklemede bulundu, “Salgın vaka sayısının sabitlendiğini düşündük. Ancak, bazı koruyucu şartlara saygı gösterilmemesi nedeniyle vaka sayısında artış yaşandı. Yasakları hafifletme kararı sırasında, eğer vatandaşlar önleyici sağlık kurallarına uymazlarsa, genel halk sağlığını korumak adına, daha önceden aldığımız kısıtlamaları yeniden uygulamaya koyacağımız konusunda uyarıda bulunmuştuk.”

Cerrad, Cezayir’in sahip olduğu ekonomik ve maddi imkanların yanı sıra özellikle vasıflı insan kaynağını kullanarak salgını imkanlar nispetinde durdurabileceğini vurguladı.

Cerrad’ın açıklamaları, Ramazan’ın başından bu yana virüsten etkilenen kişi sayısındaki büyük artışın Cezayir vatandaşlarının büyük bir kısmında endişe yarattığı zamanda geldi. Zira, Ramazan’ın ilk 6 günü içinde, ülkenin güneyinde ve batısında bulunan ve salgına karşı bağışıklık geliştirdiğine inanılan eyaletlerdeki vaka sayısında belirgin bir atış yaşandı ve bin yeni vaka tespit edildi. Cezayir Sağlık Bakanlığı, şimdiye kadar 4 bin 295 teyit edilmiş vaka ve 459 ölüm kaydedildiğini duyurdu.

Şarkul Avsat