Ulusal İstihbarat Direktör Vekili Richard Grenell

Eşcinseller istihbaratçı olabilir mi?

Ulusal İstihbarat Genel Müdür Vekili Richard Grenell, verdiği röportajda, istihbarat topluluğunun birlikte çalıştıkları ülkelerde Amerikan değerlerini öne çıkarması gerektiğini söyledi.

Trump yönetimi, Ulusal İstihbarat Direktör Vekili Richard Grenell tarafından bu ulusların yasalarını değiştirmelerini istemek amacıyla eşcinselliği suç sayan ortak ülkelerle istihbarat paylaşımını azaltmayı düşünüyor.

Ulusal İstihbarat Genel Müdür Vekili Richard Grenell, verdiği röportajda, “Sadece ahlaki iddialar ileri sürerek başkalarının nezaket göstermelerini bekleyemeyiz, çünkü birilerine doğru olanı yapmalarını söylemek her zaman işe yaramıyor. Eşcinselliği suç saymak, temel insan haklarına karşı çıkmaktır’’ diye konuştu.

Kabinede eşcinsel olduğunu gizlemeyen ilk üye olduğu düşünülen Grenell, ayrımcılık karşıtı konulara gündeminde öncelik veriyor. ABD’nin Almanya büyükelçisi olarak göreve başlamadan önce, Grenell geçen yıl yönetimin eşcinsel karşıtı yasaları değiştirme çabalarının bir parçası olarak ABD ve diğer ülkelerden eşcinsel, lezbiyen, biseksüel ve transseksüel gruplar kurmaya başladı.

İnsan hakları reformlarını ulusal güvenliğe bağlamak çoğu zaman demokratik idarelerin ayırt edici özelliği olmakla birlikte, ticaret ve diğer konularını sert güç öncelikleri ile karıştırmak Başkan Trump’ın dış politikasının bir parçası oldu.

EŞCİNSEL OLDUĞUNU GİZLEMEMİŞ İLK KİŞİ: HARVEY MİLK

Harvey Milk Vakfı’nın Başkanı ve büyük Amerikan şehrinde eşcinsel olduğunu gizlemeden seçilmiş ilk kişi olan Harvey Milk’in yeğeni Stuart Milk, suç sayılmaması için kendi kuruluşları ile çalışmak için onlara ulaştığını söyledi.  Milk, özellikle ordudaki cinsiyet değiştirişmiş birlikler için suç sayılmaması çabalarına karşı çıkması ile Trump yönetiminin LGBT hakları konusundaki zayıf karnesinin farkında olduğunu belirtiyor ve “Bazı açılardan Ric bu çabalarını yönetimin fazla desteğini almadan sürdürüyor. Fakat onun, son derece samimi olduğunu düşünüyorum. En azından bunun suç sayılmaması gerektiğini düşünen biri.  İnsanların böyle bir zorlamanın olmayacağı bir yönetime sahip olduklarını bilmeleri, biraz daha güç kazandıracaktır” diyerek sözlerine devam ediyor.

Richard Grenell, Beyaz Saray’ın desteğini aldığını belirterek  “Başkanın tam desteğine sahibiz. Bu bir Amerikan değeri ve bu Amerika Birleşik Devletleri politikası” dedi.

Çoğu Ortadoğu, Afrika ve Güneydoğu Asya’da bulunan 69 ülkede eşcinsellik suç sayılıyor. Bu ülkeler arasında Amerika’nın istihbarat ortakları Mısır, Suudi Arabistan ve Kenya da yer alıyor.

Richard Grenell, yönetimin, eşcinselliği suçlayan ülkelerle ek işbirliğini kesmek ya da mevcut istihbarat paylaşımını durdurmak seçeneklerinden hangisini düşündüğünü belirtmiyor.  İstihbarat yetkilileri, Grenell’in ofisinin, sorunu gözden geçirmek ve fikir geliştirmek için bir grup oluşturduğunu söylüyor.

Grenell, “Birleşik Devletler istihbarat topluluğu olarak çalıştığımız bir ülkede, cinsiyetleri nedeniyle kadınlar tutuklanıyor olsaydı, kesinlikle bu konuda sessiz kalmazdık. Sonuçta ortaklarımız temel insan haklarına saygı duyduğu ölçüde ABD daha güvenli olacaktır” yorumunu yapıyor.

Lübnan Pride grubunun kurucusu olan ve Grenell’in Almanya büyükelçisi olarak düzenlediği tartışmaya katılan Hadi Damien, Grenell’in, eşcinselliği yasaklayan ülkelerin bunu kaldırması için dış yardımın teşvik olarak kullanılması gerektiğini düşündüğü söylüyor. Ancak Bay Grenell, yardımları ülkelere karşı bir yaptırım değil yasaları değiştirmek için bir teşvik olarak kullanmaya özen gösteriyor.

Damien, “ABD ya da diğer ülkeler başka ülkelerin iç işlerindeki süreçlerin nasıl işlediğine karışamazlar, ABD yetkililer aracığıyla ve programların uygulanması yoluyla değişikliğe zorlayabilir” dedi.

GRENELL DEMOKRATLARDAN GELEN DEĞİŞİKLİKLERE KARŞI DURMASI YÖNÜNDEKİ ÇAĞRILARI REDDETTİ

Grenell sadece eylem kapasitesinde hizmet ediyor ve görev süresi eylül ayında ya da Senato yerine geçecek kişiyi onayladığında sona erecek. Öte yandan bu dönemde Ulusal İstihbarat Direktörlük Ofisi’ni daraltmayı amaçlayan bir inceleme de dahil olmak üzere, bazı memurları evden istihbarat ajanlığına göndermek gibi ayrıntıları bulunan bazı tartışmalı değişiklikler üzerinde çalışmaya başladı. Ayrıca Demokratlar tarafından gelen, bu değişikliklere karşı durması yönündeki çağrıları reddetti.

Grenell,  “İnsanların kişisel durumları hakkında duyarlı olmak gerekir, ancak LGBT toplumu, İstihbarat Topluluğu içinde, güvenlik ve istihbarat işlerini yerine getirirken, güvenilirliğin doğal bir zorunluluk olduğu gerçeğini hatırlamalıdır. Bir şeyleri gizleme durumunda olmayı hiç istemezsiniz. Bu şekilde olursa şantaja uğrayabilir ya da taviz vermeniz gerekebilir. Bu nedenle güvenilir olmanız gerçekten önemlidir, fakat güvenilir olmak için rahat ve güvende hissetmek gerekir” dedi.

1980’lere kadar hükümet, cinsel kimlikleri sırları açıklamaları için baskı aracı olarak kullanılabilir endişesi ile gay, lezbiyen, biseksüel ve cinsiyet değiştirmiş kişilere güvenlik izni vermiyordu.

Bu sorular güvenlik soruşturması anketlerinden çıkarılırken, Milk, istihbarat teşkilatlarında eşcinsel, lezbiyen ve cinsiyet değiştirmiş bireylere karşı ayrımcılığın devam ettiğini söyledi. Milk geçen yıl Pentagon’da düzenlediği bir oturumda, Ulusal Güvenlik Ajansı, Savunma İstihbarat Ajansı ve diğer ajanslarda çalışan insanlarla konuştu.

Milk, “Bu dinleme etkinliğinde, NSA (Ulusal Güvenlik Dairesi) ve diğer istihbarat servislerinden, yaşadıkları zorlukları anlatan pek çok kişi bulunuyordu ve hala bugün bile hükümetin bu bölümlerinde LGBT olarak çalışmanın güçlüklerinden söz ettiler” dedi.

The New York Times