Suudi Arabistan 7 hastanede yeni tedavi yöntemleri geliştiriyor

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile işbirliği içerisinde koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele etmek için ülkede bulunan yedi hastanede ileri düzeyde çok merkezli bir klinik araştırması yürütüyor.

Söz konusu araştırma Kral Faysal İhtisas Hastanesi ve Araştırma Merkezi, Kral Suud Üniversitesi Tıp Şehri, Riyad’da bulunan Prens Muhammed bin Abdulaziz Hastanesi, Medine’de bulunan Uhud Hastanesi, Mekke’deki Nur Hastanesi, Dammam Merkez Hastanesi ve Katif Merkez Hastanesi’nde başlatıldı.

Araştırmada doktorlar, eczacılar ve araştırmacılardan oluşan bir ekip yer alıyor. Araştırma ekibi antiviral özelliklere sahip olan ya da virüslere karşı bazı bağışıklık tepkisi yöntemlerini taklit eden ve oral (ağızdan) ya da damar yolu gibi çeşitli şekillerde hastaya verilen Hidroksiklorokin Lopinavir/Ritonavir Remdesivir Interferon ilaçlarını kapsayan dört tedavi protokolünü değerlendirmeyi amaçlıyor. Araştırma orta dereceli ve şiddetli semptomları olan hastaları hedef alıyor. Söz konusu ilaçlardan bazıları laboratuvar çalışmalarında ilk etkinliğini kanıtlamayı başardı.

Araştırma ve Etütler Genel Müdürlüğü araştırmanın bugün başlatıldığını duyurdu. Klinik araştırmanın başlatıldığı gün içerisinde virüs kapan hastalar incelemeye alındı. Çalışma salgına karşı verilen sağlık çabalarının devamı, yeni ilaçların temini ve etkili bir aşı arayışı kapsamında Suudi Arabistan hükümetinin ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın sınırsız desteğiyle birlikte yürütülüyor.

Şarkul Avsat