​SOHR: Rusya’nın direktifleri doğrultusunda Mahluf şirketlerinde çalışan 28 müdür gözaltına alındı

Suriye’de güvenilir kaynaklar Rami Mahluf’a ait olan Syriatel adlı şirkette çalışan 28’den fazla müdürün ve teknisyenin güvenlik güçleri tarafından Rusya’nın direktifleri doğrultusunda gözaltına alındığını doğruladı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) verdiği bilgilere göre, Rus kuvvetleri müdürlere ve teknisyenlere yapılan baskın ve gözaltı operasyonlarında da görev aldı. Bununla birlikte SOHR, Mahluf’un hala serbest olduğunu vurguladı.

Bu bağlamda SOHR, Syriatel çalışanlarının ve teknisyenlerinin iletişim kulelerine otomatik güvenlik onayı ile giriş yapmasının ardından kulelere en az 3 hafta süreyle giriş yapmalarının engellendiğini öğrendi.

Söz konusu davanın gelişmeleri Rusya’nın Syriatel şirketine el koyma ve Suriye rejim liderinin kuzeni Mahluf’un azledilmesine yönelik ısrarlarının ardından geldi. Aynı zamanda Mahluf’un şirketlerinde on binlerce çalışan olduğu göz önüne alındığında Suriye rejim yanlıları arasında davanın ülkeye yansımaları ve ekonomik durumun çökmesi gibi büyük endişeler mevcut.

Şarkul Avsat