Dubai Polisi’nden antidepresanlar ve uyku hapları hakkında uyarı

Dubai Polisi, halkı evde kendi kendine izolasyon sırasında stresle başa çıkmak için antidepresanlar veya uyku haplarını kullanmama konusunda uyardı.

Yetkililer, bazı kişilere yasadışı yollardan veya reçetesi olan arkadaşlar vasıtasıyla ilaç almanın cazip geldiğini bunun da çok riskli olduğunu açıkladı.

Dubai Polisi’nin Anti-Uyuşturucu Birimi Başkan Yardımcısı Albay Khalid bin Moyazeh, ‘’İlaçlar uzun süre veya aşırı dozda tüketildiğinde bağımlılığa neden olabilir’’ diyerek yaşam tarzındaki ani değişikliklerin bazı kişilerin yasaklı ilaç almayı düşünmesine neden olabileceğini kabul ettiğini belirtti.

Albay Khalid bin Moyazeh, ‘’Bir insanın mazereti ne olursa olsun – uykusuz geceler, endişeli hissetme veya çocuklarının gürültüsünden kaçmak istemek – insanlar hapları kullanırken dikkatli olmalıdır’’ diyerek sözlerine devam etti.

Yetkililer ayrıca aileleri uzun süre evde olabilecekleri başka bir potansiyel bağımlılıkla (ekran kullanımı) mücadele etmeye de çağırıyor.

Dubai Polisi Uyuşturucu Farkındalığı Programı Başkanı Albay Abdullah Matar Al Khayat, ‘’İnsanlar artık akıllı telefonlarına yapışık yaşıyor, çok fazla zaman harcıyor, en son haberleri arıyor, başkalarıyla sohbet ediyor, film izliyor veya oyun oynuyor’’ açıklamasını yaparak ebeveynlere çocuklarıyla sohbet etme, onlarla okumaya ve ailecek beraber egzersiz yapmanın önemini belirtti.

Öte yandan yetkililer, Kovid-19’un zihinsel sağlık üzerindeki potansiyel etkisine dikkat çekiyor. Bu ayın başlarında hükümet, krizin insanları endişelendirmeye başladığını açıkça dile getirdi.

Ulusal Mutluluk ve Yaşam Kalitesi Programı Sözcüsü Ammar Al Muaini yaptığı açıklamada ‘’Korku ve kaygı bağışıklığı zayıflatabilir. Stresle nasıl başa çıkacağımızı bulmamız gerekiyor’’ diye konuştu.

Hükümetin sağlık birimi sözcüsü Dr. Farida Al Hosani de egzersizin önemini, sağlıklı beslenmenin önemini vurguladı ve halkı sağlıkları hakkında gereksiz endişelerden kaçınmaya çağırdı.

The National